Porady

Kremy z filtrem. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk?

Znużone zimą, stęsknione za ciepłem i słońcem z nadzieją wypatrujemy pierwszych cieplejszych dni. Zmieniamy garderobę, planujemy długi majowy weekend i wakacyjny wyjazd. Warto też już dziś zaopatrzyć się w dobrej jakości krem z filtrem, który będzie nam bardzo potrzebny już od pierwszych słonecznych dni. Zabezpieczy skórę przed poparzeniem, brzydkimi przebarwieniami i dużo poważniejszymi problemami. Sprawdź, dlaczego w twojej kosmetyczce musi się znaleźć krem z filtrem!

Szkodliwe działanie promieniowania słonecznego

Choć większość z nas lubi wystawiać ciało na słońce, trzeba pamiętać, że piękna opalenizna to tylko jedna strona medalu. Po drugiej są oparzenia, przebarwienia skóry, przyspieszony proces starzenia, czy nowotwory. Nie oznacza to od razu, że nie możesz korzystać z kąpieli słonecznych, jednak musisz robić to rozważnie, z głową i z kremem do opalania. Warto przypomnieć sobie, że promieniowanie UV ma negatywny wpływ na skórę. Może przekona cię stwierdzenie, że za niemal 80% objawów starzenia się skóry odpowiada nadmierna ekspozycja na słońce!

Promieniowanie UVB i UVA może przyczyniać się do rozwoju łagodnych i złośliwych nowotworów skóry, odpowiada za zjawisko fotostarzenia, głównie poprzez:

 • degradację włókien elastyny i kolagenu;
 • uszkodzenia naczyń włosowatych;
 • zaburzenie funkcji ochronnych skóry;
 • modyfikację DNA komórek skóry.

Skóra zbyt często wystawiana na działanie promieniowania, nie chroniona odpowiednio preparatami z filtrami staje się szara, matowa, skłonna do podrażnień. Pojawiają się pajączki, rumień, przesuszenie. Skóra traci swoją jędrność i napięcie oraz gęstość. Pod wpływem słońca mogą nasilić się objawy trądziku. Charakterystyczną zmianą są przebarwienia. 

Krem z filtrem ratunkiem dla skóry

Kremy z filtrem są tarczą, mają chronić twoją skórę przed promieniowaniem słonecznym i zapobiec negatywnym skutkom przebywania na słońcu. To także skuteczna profilaktyka przeciwstarzeniowa i przeciwzmarszczkowa. Uważa się, że kosmetyki z filtrem należy stosować przez cały rok. Z całą pewnością jednak musisz po nie sięgać wiosną i latem, gdy słońce operuje mocniej, a ty częściej spędzasz czas na zewnątrz. Jak działa filtr w kremie? Po prostu odbija promienie słoneczne lub zamienia je na ciepło. Jednak, aby spełnił swoje zadanie, musi być prawidłowo dobrany i aplikowany. O czym musisz pamiętać?

 • Krem z filtrem należy stosować codziennie;
 • przed promieniowanie UVA występującym szczególnie w okresie letnim chronią kosmetyki z filtrem SPF;
 • przed promieniowaniem UVB towarzyszącym nam przez cały rok chronią kremy z filtrem PPD;
 • krem z filtrem należy nakładać na twarz oczyszczoną i pociągniętą kremem nawilżającym;
 • aplikację trzeba powtarzać średnio co 3 godziny;
 • alergicy powinni wybierać kremy z filtrem mineralnym lub naturalnym;
 • krem trzeba nakładać przynajmniej 20 minut przed wyjściem na zewnątrz;
 • preparat należy dostosować do typu cery;
 • krem bardzo szybko traci swoje właściwości, dlatego najlepiej każdego roku zakupić nową tubkę.
Równie ciekawe:   Loreal barber club żel - pielęgnacja brody dla mężczyzny takiego jak Ty

Jaki krem z filtrem wybrać?

Wybierając krem z filtrem musisz zdecydować o rodzaju filtra oraz jego wysokości. Dla osób z cerą wrażliwą, alergiczną i skłonną do podrażnień poleca się filtry mineralne, czyli fizyczne. Zawierają one cząsteczki, które pozostają na powierzchni skóry, a działają odbijając promienie słoneczne. Z kolei filtry chemiczne przenikają w głąb skóry i pochłaniają promienie UV. Dziś wybór kremów jest tak duży, że bez problemu znajdziesz rodzaj przeznaczony dla twojego typu skóry – wrażliwej, trądzikowej, tłustej, atopowej. Możesz także postawić na krem wodoodporny lub z filtrem mieszanym. 

Kolejną kwestią jest wysokość SPF. Im wyższy filtr, tym lepsza ochrona. Te o wysokości SPF 30-50 chronią w około 95%. Pamiętaj też, że jeśli używasz kilku kosmetyków z filtrem, o ochronie decyduje ten, który ma wyższe SPF (wartości ich nie sumują się). 

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie skóry, nakładaj krem co kilka godzin, gdy tylko przebywasz na zewnątrz. Zatroszcz się o bezpieczeństwo swoje i bliskich, sprawiając wam dobrej jakości preparaty z filtrami.

Artykuł powstał przy współpracy z https://istot.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *