Porady

Jaka klatka dla chomika będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jak urządzić wygodne i funkcjonalne mieszkanko dla chomika? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią klatkę, aby gryzoń poczuł się szczęśliwy i bezpieczny. Sprawdź, jak ją wyposażyć i gdzie postawić, żeby zaspokoiła potrzeby zwierzątka!

Czym kierować się przy wyborze klatki dla chomika?

Przede wszystkim dopasuj jej rozmiar do wielkości zwierzątka. Upewnij się, że gryzoń będzie miał w niej wystarczająco dużo miejsca do zabawy i wypoczynku. Zwróć też uwagę na rozstaw prętów, pamiętaj, że jeśli chomik włoży przez nie głowę, bez problemu przeciśnie całe ciało. Z tego powodu zaleca się, aby odstępy między nimi wynosiły 0,7–1,2 cm.

Gryzoń jest ruchliwy, dlatego potrzebuje dużo przestrzeni. Jak duża powinna być klatka dla chomika? Minimalne wymiary zależą od gatunku chomika, a przy ich podawaniu zwraca się uwagę na podstawę kuwety. Wynoszą one: 60 ⨯ 40 cm dla chomików karłowatych (dżungarskiego i Roborowskiego), natomiast 80 ⨯ 50 cm dla chomików syryjskich. Ciasna klatka może sprawić, że gryzoń będzie sfrustrowany, przygnębiony, a nawet agresywny. 

Jak wybrać klatkę dla chomika?

Aby zapewnić komfort chomikowi, poszukaj klatki z metalowymi prętami i plastikowym dnem. Dzięki temu będzie ona odporna na jego ząbki i pazurki. Unikaj modelu z plastikowymi prętami. Mogą utrudniać przepływ powietrza, co prowadzi do gromadzenia się toksycznych oparów amoniaku z moczu.

Nie wkładaj go też do akwarium, ponieważ nie zapewnia ono dobrej cyrkulacji powietrza. Szklany zbiornik jest ciężki, co utrudnia jego czyszczenie. Klatka powinna być wyposażona w duże drzwiczki. W ten sposób bez problemu wyciągniesz z niej chomika. Nie powinna być za wysoka, ponieważ będzie zachęcała chomika do wspinaczki, co może skończyć się upadkiem. Minimalna średnica kołowrotka dla chomika karłowatego wynosi 20 cm, zaś dla syryjskiego – 27 cm. Pamiętaj o tym, szukając odpowiedniej klatki.

Równie ciekawe:   Rewolucja w szamponach - szampon w kostce

Co powinno znaleźć się w klatce chomika?

Zastanawiasz się, jak wyposażyć klatkę chomika? Zadbaj o to, żeby znalazły się w niej następujące akcesoria:

  • miseczka na jedzenie (ceramiczna lub metalowa),
  • poidełko,
  • kołowrotek,
  • gałązki drzew owocowych,
  • domek, który posłuży za kryjówkę i spiżarnię,
  • drabinka i rurki do wspinania,
  • piaskownica, w której zwierzątko wyczyści futerko z brudu i tłuszczu. 

Pamiętaj, żeby wyłożyć klatkę specjalnymi trocinami dla gryzoni. Jeśli chcesz zapewnić chomikowi dobre warunki do życia, zadbaj o to, aby ściółka miała 10–15 cm grubości. Oprócz tego powinieneś włożyć sianko dla gryzoni. Zawiera ono starannie wyselekcjonowane źdźbła traw, zioła i kwiaty. Siano jest bogate w błonnik, które poprawia perystaltykę jelit. 

Klatka dla chomika – wskazówki dla właściciela

Klatkę ustaw w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura pokojowa. Nie narażaj zwierzątka na przeciągi i bezpośrednie działanie słońca. Nie umieszczaj jej przy oknie i grzejniku. W przeciwnym razie zaszkodzisz pupilowi. Pamiętaj, żeby postawić ją na stabilnym podłożu. Chomik jest samotnikiem, w związku z tym nie wkładaj dwóch osobników do jednej klatki. Zwierzątka mają silny instynkt terytorialny, dlatego mogą toczyć ze sobą zaciętą walkę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *