Porady

Jak długo trzeba nosić aparat ortodontyczny?

Zmagasz się z wadą zgryzu i w końcu zdecydowałeś na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego? Zapewne więc zastanawiasz się, jak długo będziesz musiał nosić aparat ortodontyczny. Sprawdź to!

Najczęściej w leczeniu różnego rodzaju wad zgryzu wykorzystuje się aparaty ortodontyczne – zarówno stałe, jak i ruchome. Ich noszenie wiąże się z koniecznością usunięcia niektórych produktów z diety, a także regularnymi wizytami kontrolnymi u ortodonty. Nie da się ukryć, że to dość męczący okres dla pacjentów. Przeczytaj, co ma wpływ na czas noszenia aparatu ortodontycznego.

Jakie czynniki mają wpływ na czas noszenia aparatu ortodontycznego?

Leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym to złożony proces. To, jak długo będzie trzeba nosić taki aparat, jest uzależnione od kilku czynników, o których piszemy poniżej.

Wiek pacjenta

Wiek pacjenta to kluczowy czynnik mający wpływ na to, ile będzie trwało leczenie ortodontyczne. I choć aparat stały na zęby może zostać założony u osób w każdym wieku, to jednak u nastolatków cały proces leczenia trwa znacznie krócej niż u seniorów. Jest to spowodowane tym, że u młodszych osób nie został jeszcze zakończony wzrost struktur kostnych, zatem u nich łatwiej usunąć nawet poważne wady zgryzu. Jeśli chcesz zyskać piękne i proste zęby oraz mieszkasz w Krakowie, to koniecznie zapoznaj się z ofertą kliniki stomatologicznej na stronie galeriausmiechu.pl.

Rodzaj wady zgryzu

Aparat ortodontyczny umożliwia wyleczenie różnych wad zgryzu. Najczęściej wykorzystuje się go do zniwelowania szpar między zębami, stłoczenia zębów, tyłozgryzu, czy przodozgryzu. Przyczyny tych wad mogą być różne, a niektóre z nich wymagają skorzystania nie tylko z pomocy ortodonty, ale także innych specjalistów (np. chirurga). Wówczas czas noszenia aparatu ortodontycznego może się wydłużyć. 

Rodzaj aparatu ortodontycznego

To, jak długo będziesz musiał nosić aparat na zęby, zależy również od rodzaju aparatu. Z reguły stałe aparaty ortodontyczne nosi się nieco krócej – średnio od 1,5 do 3 lat. W przypadku ruchomego aparatu na zęby leczenie trwa dłużej, ponieważ wolniej kształtuje zgryz. Bardzo często odpowiada za to sam pacjent. Jeśli nie pilnuje on prawidłowego noszenia aparatu, często zapomina go zakładać, to niestety na efekty będzie trzeba poczekać długi czas. 

Równie ciekawe:   Czy krem na noc może zastąpić krem przeciwzmarszczkowy?

Zaangażowanie pacjenta

Decydując się na noszenie aparatu ortodontycznego, koniecznie musisz przestrzegać zaleceń ortodonty co do higieny jamy ustnej. Obowiązkowe są także regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym, podczas których lekarz będzie mógł regulować aparat. Tej czynności nie możesz wykonywać samodzielnie, ponieważ nie masz odpowiedniej wiedzy. Jeśli będziesz zapominał o wizytach lub przesuwał je w czasie, to musisz liczyć się z dłuższym czasem leczenia. Gdy szukasz godnego zaufania miejsca w Krakowie, w którym możesz rozpocząć leczenie ortodontyczne, to wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „ortodonta Kraków” i pojawią ci się interesujące wyniki. 

Jak przyspieszyć leczenie ortodontyczne?

Pacjentom bardzo często zależy na tym, aby jak najszybciej uzyskać satysfakcjonujące efekty leczenia ortodontycznego, dlatego zastanawiają się oni, czy można je przyspieszyć. Dobrą wiadomością jest to, że jest to możliwe! W tym celu ważne jest przede wszystkim stosowanie się do wszystkich zaleceń ortodonty. Jeśli lekarz zalecił ci noszenie wyciągów elastycznych, to koniecznie musisz ich używać, mimo że nie są one wygodne i mogą przeszkadzać na co dzień.

Niemniej istotne jest regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne do ortodonty, podczas których lekarz może sprawdzić, czy aparat działa prawidłowo. Nie zapominaj także o zgłaszaniu wszelkich uszkodzeń aparatu na zęby, do których może dojść np. podczas spożywania twardych produktów. Wówczas konieczna jest szybka naprawa, aby uzyskać pożądany efekt jak najszybciej. 

Dodatkowo ważna jest retencja, której celem jest utrwalenie efektów. Jeśli zrezygnujesz z tej części leczenia lub po prostu ją zaniedbasz, to niestety wada zgryzu może powrócić. 

Wiesz już, jak długo trzeba nosić aparat ortodontyczny i od czego jest to zależne. Jeśli chcesz się cieszyć prawidłowym zgryzem, to już dziś znajdź sprawdzonego i godnego zaufania ortodontę i rozpocznij leczenie ortodontyczne. 

Równie ciekawe:   Najlepsza siłownia – Łódź

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *