Porady

Własny gabinet kosmetyczny w bloku – o czym pamiętać?

Otworzenie salonu kosmetycznego w bloku, w mieszkaniu prywatnym, jest jak najbardziej możliwe, jednak należy pamiętać o kilku istotnych czynnościach, których nie można ominąć. Co należy wziąć pod uwagę?

Gabinet kosmetyczny w bloku – o czym warto pamiętać?

Chcąc prowadzić działalność gospodarczą, wiele osób decyduje się na zarejestrowanie jej we własnym domu, co jest nie tylko wygodne, ale również może pomóc w zaoszczędzeniu sporej kwoty. Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego czy pierwotnego wiąże się ze sporymi wydatkami, a co za tym idzie – nie ma w tym nic zaskakującego, że szukamy oszczędności.

Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności w bloku w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy jest to możliwe w danym budynku. Zdarza się bowiem, że prowadzenie jakichkolwiek form działalności gospodarczej jest zabronione m.in. w statucie. Zatem jak sprawdzić dewelopera, by mieć pewność, że nie kupimy mieszkania, w którym nie da się prowadzić działalności? Tego typu zadanie warto zlecić specjalistom, którzy zajmują się tym na co dzień. Dzięki temu uzyskamy dokładną informację związaną z możliwością prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w postaci gabinetu kosmetycznego na terenie danego budynku.

W przypadku gabinetów znajdujących się w bloku szczególnie duże znaczenie ma także odpowiednia reklama i oznaczenie punktu. Problem jest dużo mniejszy gdy przenosimy już istniejącą działalność: wówczas wystarczy poinformować klientki o zmianach, jednak kwestia utrudnia się, gdy otwieramy nową działalność. Wówczas należy zadbać o odpowiednie rozreklamowanie gabinetu np. za pomocą banerów.

Znalezienie odpowiedniego lokalu – jak to zrobić?

Kwestią absolutnie podstawową jest znalezienie odpowiedniego lokalu, w którym nie tylko można prowadzić działalność, ale również umożliwia to pod kątem technicznym. Co to oznacza? W przypadku gabinetu kosmetycznego – niezbędne jest posiadanie odrębnego pomieszczenia, które zapewnia dostęp do wody i prądu, a także jest odpowiednio duże, by umieścić tam sprzęt niezbędny do bezpiecznego prowadzenia działalności.

Równie ciekawe:   Cleanery do paznokci, czyli obowiązkowe preparaty do każdej stylizacji

Aby mieć pewność, że trafimy na odpowiednie lokum, warto poszukiwać go przez PewnyLokal. W ten sposób możemy odpowiednio dopasować parametry mieszkania i zminimalizować czas niezbędny na wybór lokalu!

Zmiana sposobu użytkowania lokalu – krok po kroku

Kwestią, o której nie można zapomnieć, jest zgłoszenie zmian jeśli chodzi o sposób użytkowania lokalu. Czynności tej dokonuje się w starostwie i określa się przy tym, czy zmiana dotyczy całości, czy części lokalu. Wśród składanych dokumentów powinno znaleźć się m.in. wyjaśnienie dotyczące tego, czy zmiana przeznaczenia lokalu wiąże się z innymi zmianami (np. dużym remontem we wnętrzu), a także jakie dokładnie czynności będą wykonywane w ramach prowadzonej działalności.

Dodatkowo, oprócz wspomnianego dokumentu, konieczne jest złożenie kompletu dokumentów wymienionych w art. 71 ust. 2 ustawy prawo budowlane.

Odpowiednie rozliczenie wydatków

Jeśli mieszkanie będzie pełnić dwie funkcje jednocześnie, czyli będzie mieszkaniem prywatnym i lokalem do prowadzenia działalności gospodarczej, konieczne jest prawidłowe rozliczenie wydatków. Nie możemy zaliczać całych rachunków za wodę czy prąd na poczet kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem nie byłoby to prawdą. W zasadzie jedynym rozwiązaniem, które umożliwia prawidłowe rozliczenie tych kosztów jest po prostu założenie osobnych liczników. W przypadku czynszu wystarczy rozliczać w ramach działalności gospodarczej procentową wartość płaconej kwoty, odpowiadającą rozmiarowi pomieszczenia/pomieszczeń wykorzystywanych na cele działalności gabinetu. Odpowiednie rozdzielenie kosztów życia i prowadzenia działalności gospodarczej jest wyjątkowo istotne i pomoże uniknąć późniejszych problemów z urzędem skarbowym.

Kupno mieszkania/domu od dewelopera bądź z rynku wtórnego z myślą o prowadzeniu działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu to świetna opcja, by pracować z domu. Należy jednak pamiętać o wyżej wspomnianych kwestiach, by nie mieć później problemów z urzędami!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *