Porady

Leczenie rozstępów laserem – jak pozbyć się szpecących prążków?

Z problemem rozstępów najczęściej zmagają się kobiety w ciąży, ale tak naprawdę przypadłość ta może przytrafić się każdemu na skutek nadmiernego rozciągania się skóry. Domowe sposoby oraz balsamy, oliwki czy żele są zwykle mało skuteczne. Rozwiązaniem jest laserowe leczenie rozstępów – najbardziej efektywna metoda usuwania tego typu zmian.

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy to podłużne zmiany w formie „prążków”, przypominające pęknięcia skóry. Wynikają z nadmiernego rozciągania skóry, dlatego tak często pojawiają się na brzuchu u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Pod wpływem szybko postępującego wzrostu lub zwiększenia masy ciała dochodzi do zerwania włókien kolagenowych i wytworzenia podskórnej blizny. Współodpowiedzialne są hormony, które intensywnie produkowane są w czasie ciąży lub w okresie dojrzewania, przez co funkcjonowanie komórek, odpowiadających za wytwarzanie kolagenu i elastyny jest zaburzone.

Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów to:

  • ciąża,
  • szybki spadek lub przyrost masy ciała,
  • gwałtowna rozbudowa tkanki mięśniowej,
  • szybki wzrost (np. w okresie dojrzewania),
  • nieprawidłowo wykonana operacja powiększania piersi (źle dobrane implanty),
  • miejscowe stosowanie kortykosteroidów.

Na czym polega leczenie rozstępów laserem?

Rozstępy to zmiany skórne, które w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu, więc nie ma konieczności ich usuwania. Dla wielu osób są one jednak nieatrakcyjne, dlatego chęć leczenia rozstępów zgłaszana jest przez coraz liczniejsze grono pacjentów klinik medycyny estetycznej. Złotym standardem w usuwaniu rozstępów, dostępnym m.in. w katowickiej Klinice Miracki, jest laser frakcyjny ablacyjny, np. Alma Harmony iPixel. Jego działanie opiera się na wywoływaniu termicznych mikrouszkodzeń w skórze, które pobudzają ją do produkcji nowego kolagenu. Laser podgrzewa cienkie warstwy naskórka wokół rozstępów, a skóra dostaje sygnał do podjęcia procesów regeneracyjnych i na miejscu starych warstw, tworzą się nowe. Działanie ablacyjne oznacza, że laser narusza naskórek poprzez odparowanie z niego wody, co powoduje efekt złuszczenia. Powstające nowe warstwy skóry uzupełniają ubytki i sprawiają, że rozstępy stają się mniej widoczne.

Równie ciekawe:   Jak dobrać idealne buty sportowe dla dziecka?

Skutki uboczne laserowego leczenia rozstępów to: podrażnienie skóry, małe ranki, łuszczący się naskórek. Po kilku dniach objawy te ustępują, a kondycja skóry w miejscu działania lasera ulega znacznej poprawie. Ważne, aby bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, czyli przede wszystkim nie opalać skóry w czasie trwania laseroterapii i przez kilka tygodni po jej zakończeniu.

Jakich efektów można się spodziewać po laserowym usuwaniu rozstępów?

Laserowe leczenie rozstępów to obecnie najskuteczniejsza metoda usuwania tych zmian skórnych. Po serii zabiegów rozstępy stają się mniej widoczne, a w wielu przypadkach nie widać ich wcale. Aby uzyskać optymalne rezultaty, konieczne jest wykonanie serii zabiegów – ich liczbę i częstotliwość ustala lekarz po konsultacji z pacjentem.

Światło lasera wyraźnie wygładza i rozjaśnia skórę, widocznie redukując rozstępy. Efekty pojawiają się stopniowo, wraz z zachodzącym procesem regeneracji naskórka. Optymalne efekty widoczne są po około 3–6 miesiącach po ostatnim zabiegu.

Laserowe usuwanie rozstępów warto wykonać jak najszybciej po ich powstaniu. Im wcześniej wykonamy laseroterapię, tym większa szansa, że rozstępy znikną na zawsze. Rozstępy świeże (czerwone) są bardziej podatne na działanie lasera niż dojrzałe (białe). Jeżeli zauważyłaś rozstępy po ciąży, zgłoś się do kliniki medycyny estetycznej dopiero wtedy, gdy przestaniesz karmić piersią, ponieważ zarówno laktacja, jak i ciąża, są przeciwwskazaniami do zabiegów laserowych.

W razie innych pytań na temat leczenia rozstępów skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *