Włosy

Dlaczego proste włosy zaczęły się kręcić – odpowiadamy

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu fashion-queen.pl

Kiedy proste włosy zaczęły się kręcić, naukowcy zaczęli się zastanawiać, jak to się mogło stać. Zauważyli, że w proces kręcenia się włosów zaangażowane są geny. Dzieje się tak dlatego, że na mieszek włosowy wpływa wzrost androgenów. Gdy poziom tych hormonów wzrasta, zmienia się kształt mieszka włosowego. U niektórych osób skutkiem tego jest nienormalnie kręcony kosmyk.

Loki powstają na skutek różnic w długości komórek. Różnica w wielkości komórek powoduje, że włosy kręcone wystają do góry. Niektórzy naukowcy uważają, że dzieje się tak dlatego, że proste włosy zatrzymują powietrze w szczelinie i sprawiają wrażenie bardziej miękkich i wygodnych. Jednak powodem, dla którego kręcone włosy są o wiele cenniejsze dla ssaków, jest to, że utrzymują ciepło. Uważa się też, że proste włosy przeplatające się z lokami stanowią ostatnią linię obrony przed utratą ciepła.

Przyczyna powstawania cechy kręconych włosów jest niejasna, ale naukowcy uważają, że jest to dziedziczenie genetyczne, które było przekazywane z pokolenia na pokolenie. Innymi słowy, gen dla włosów prostych jest recesywny, podczas gdy gen dla włosów kręconych jest dominujący. Sugeruje to, że włosy proste i kręcone były przodkami siebie nawzajem i rozwinęły się znacznie później. Jednak pochodzenie tych dwóch rodzajów włosów nie jest jasne, dlatego naukowcy wciąż próbują ustalić, skąd wzięła się ta szczególna cecha genetyczna.

Zmiana hormonów może zmienić strukturę włosów. Ponadto, zmiany hormonalne mogą powodować, że włosy kręcone stają się puszyste. Gdy te zmiany zachodzą, naturalnie kręcone włosy stają się puszyste i kręcone. Można to wyjaśnić przez analogię do metalowego zwoju sprężyny. W tym przypadku, wyprostowane i kręcone pasma będą przypominać metalową sprężynę i wchłaniać cząsteczki wody. W ten sposób włosy stają się zwinięte.

Równie ciekawe:   Odżywka do włosów blond - czym się kierować przy zakupie

Najwcześniejszy znany przykład kręconych włosów znaleziono w szkielecie dinozaura. Odkrycie to doprowadziło naukowców do wniosku, że mieszki włosowe ssaków o długich włosach skuteczniej zapobiegają utracie ciepła. Sądzono również, że ich włosy lepiej utrzymują ciepło ssaka. Stąd też kręcone pasma mają większą odporność niż proste.

Choć nie wiemy, dlaczego nasze włosy są kręcone, możliwe jest, że ma to związek z wytwarzanymi przez nas hormonami. Niektóre z tych hormonów są związane z teksturą włosów. Dlatego też kręcone kosmyki są bardziej puszyste. Może to być spowodowane utratą pigmentu we włosach. Genetyka tego typu włosów jest recesywna i nie jest całkowicie dominująca. Gen jest raczej recesywny, a jego działanie jest wyzwalane przez zmiany hormonalne w organizmie.

Co ciekawe, naukowcy odkryli mutację genetyczną, która powoduje kręcenie się włosów prostych. Gen ten nie ma bezpośredniego wpływu na sposób, w jaki włosy rosną, ale ma wpływ na ich wygląd. Na przykład, wariant genetyczny wpływający na długość włosów może prowadzić do powstania włosów falowanych. Choć dokładna przyczyna nie jest znana, naukowcy uważają, że kręcone kosmyki stanowią lepszą barierę przed utratą ciepła u ssaków.

Niektórzy badacze spekulują, że różnica między włosami prostymi a kręconymi może wynikać z mutacji genetycznej. Sugeruje się również, że allel T nie jest dominujący i występuje częściej u osób rasy kaukaskiej niż u tych, którzy go nie posiadają. Dlatego tak ważne jest ustalenie, co powoduje różnice między tymi dwoma rodzajami włosów. W dłuższej perspektywie zmiany te będą miały wpływ na Twój wygląd i zdrowie.

Od dawna uważano, że to różnice w długości komórek powodują, że włosy stają się kręcone. Ponadto allel T odgrywa ważną rolę w określaniu, czy włosy danej osoby są kręcone czy proste. Co więcej, allele T występują częściej u osób rasy kaukaskiej z włosami kręconymi niż u osób rasy kaukaskiej z allelem T. Oznacza to, że osoby z allelem T są bardziej podatne na zakręcone włosy. Oznacza to, że osoby z allelem T mają prostsze włosy niż osoby bez tego allelu.

Równie ciekawe:   Jak zrobić loki domowymi sposobami - Poradnik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *