Dynia jest bez wątpienia największym warzywem w naszych ogrodach. W gorącym klimacie, np. w Azji Środkowej, uprawia się rośliny, które osiągają wagę 200 kg. W klimacie umiarkowanym, przy odpowiedniej pielęgnacji, można uprawiać warzywo ważące do 50 kg.
Przydatne właściwości dyni
Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw, bogate w karoten. Dieta dyniowa jest zalecana pacjentom, którzy cierpią na różne wady wzroku. Dietetycy praktykują stosowanie dyni u pacjentów z chorobami żołądka i problemami jelitowymi. Sok z dyni jest stosowany w celu łagodzenia zaparć, a jej nasiona mają właściwości przeciwrobacze. Co zrobić z dyni? Kucharze wykorzystują dynię na wiele sposobów, przygotowując setki odmian pysznych i zdrowych potraw.
Uprawa dyni
Dynia jest rośliną ciepłolubną. Najlepszym momentem na sadzenie jest czas, gdy gleba jest w pełni rozgrzana i przekracza średnią temperaturę dobową +10 stopni C. Nasiona dyni powinny być wysiewane do gruntu w temperaturze nie niższej niż +13 stopni C, ponieważ w niższej temperaturze nasiona nie rozwiną się i zgniją w glebie.
W tym momencie gleba jest już zazwyczaj pozbawiona ilości wilgoci wystarczającej do formowania się sadzonek. Aby ją uzupełnić, do dołka pod roślinę wlewa się około dwóch litrów ciepłej wody o temperaturze co najmniej +50 stopni C. Po wchłonięciu wody nasiona są umieszczane w glebie. Nasiona przykrywa się mieszanką odżywczą i ściółkuje okruchami torfu lub humusem. Środki te sprzyjają lepszemu kiełkowaniu nasion na polu.
Odległość między otworami powinna wynosić co najmniej 60 cm, ponieważ dynia ma zdolność do bardzo silnego wzrostu. Ze względu na właściwości kiełkowania, dynię sadzi się z dala od roślin stojących, a grządki planuje się na terenach otwartych, z bezpośrednim dostępem do światła słonecznego.
Uprawa dyni odbywa się na dwa sposoby:
Sadzonki uprawiane w szklarni lub w domu z wykorzystaniem papierowych kubków na miesiąc przed planowanym sadzeniem. Sadzonki nie będą marynowane. Uprawa dyni polega także na jej wysiewaniu bezpośrednio do gruntu najpóźniej do końca maja.
Podstawowe zasady opieki nad dyniami
- Podczas siewu do dołków należy wsypać nawóz organiczny, taki jak obornik, torf;
- Przykrycie upraw folią samoprzylepną w celu przywrócenia reżimu temperaturowego;
- Podlewanie letnią wodą w okresie kwitnienia, tworzenia się zalążni i formowania jajników;
- Podlewanie jest ograniczone w okresie dojrzewania bulw;
- Obowiązkowe jest stosowanie odżywki co dwa tygodnie;
- Należy ograniczyć kontakt dojrzewających owoców z glebą, umieszczając pod warzywami materiały zapobiegające gniciu.
Potrzeba i specyfika nawadniania
Dynia jest rośliną wilgociolubną, na co wskazuje jej rozłożysty system korzeniowy i duże liście, dlatego wymaga dużych ilości wody. Zasysa wilgoć z gleby, a następnie odparowuje ją przez liście, zapewniając sobie komfortowe środowisko cieplarniane w swoim własnym systemie korzeniowym. Jest to niezbędne, aby roślina mogła wytworzyć kwiatostany żeńskie. Jako nieskończenie delikatne kwiaty, kwiatostany te nie tolerują upałów i suszy. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie w okresie kwitnienia dyni.
Temperatura wody używanej do podlewania nie powinna być niższa niż +20 stopni C. Nie należy podlewać dyni wodą źródlaną ani wodą ze studni artezyjskiej, ponieważ zimna woda może zniszczyć roślinę. Przed podlaniem należy spulchnić glebę na głębokość 10-12 cm, nie uszkadzając górnej części systemu korzeniowego, a także usunąć chwasty.
Sprawdź również: https://agropedia.pl/
Co zrobić z dyni: Francuska zupa dyniowa
Dynia to wszechstronny owoc, z którego można zrobić wszystko, od zup po desery. Właściwie przygotowane dania z dyni są zawsze smaczne i zdrowe. Zupę można przyrządzać przez kilka dni, ponieważ z czasem smakuje jeszcze lepiej.
Potrzebne będą: 0,5 kg dyni, 3 ziemniaki, 1 cebula, 70 g selera korzeniowego, 1,5 szklanki mleka, 0,5 łyżeczki suszonego imbiru, przyprawy, 150 g białej bułki tartej.
Gotowanie: Pokrój warzywa w kostkę, lekko podsmaż na oleju roślinnym, zalej wrzątkiem tak, aby lekko przykrył zawartość zapiekanki. Gdy warzywa zmiękną, odcedź bulion i rozdrobnij warzywa za pomocą blendera, dodając podgrzane mleko do uzyskania pożądanej konsystencji. Przecier gotować przez 8 minut na wolnym ogniu, a następnie dodać przyprawy.