Ciało

Jak dbać o skórę i włosy w okresie jesienno-zimowym? Domowe zabiegi poprawiające urodę

Miesiące jesienne i zimowe są trudnym czasem zarówno dla samopoczucia, jak i skory oraz włosów. Niska ilość światła słonecznego, chłód oraz wilgoć w połączeniu z suchym powietrzem w ogrzewanych mieszkaniach stanowią wyzwanie pielęgnacyjne.

Jak odpowiednio zadbać o cerę w okresie grzewczym?

Sezon grzewczy mocno wpływa na poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Na jego skutki szczególnie narażona jest cera wrażliwa. Kosmetyki stosowane w tym okresie powinny być mocno nawilżające oraz regenerujące. Doskonale sprawdzą się kremy o bogatym składzie, z małą zawartością wody.

Warto do swojej pielęgnacji wdrożyć także odżywcze maski i serum zapobiegające utracie wilgoci. Świetnie sprawdzą się także kremy wzbogacone o naturalne oleje.

Czy w miesiącach zimowych konieczne jest stosowanie kosmetyków z filtrami UV?

Wiele osób sądzi, że ochrona przeciwsłoneczna to domena miesięcy letnich i urlopów w ciepłych krajach. Choć w okresie jesienno-zimowym dni w pełni słonecznych jest bardzo niewiele, a przez większość czasu pogoda jest pochmurna, promieniowanie słoneczne nadal jest obecne.

Z tego względu nie należy rezygnować z codziennego nakładania kremów z wysokim filtrem. Regularne stosowanie takiej ochrony nie tylko spowolni proces starzenia się skóry, ale również cofnie część już powstałych zmian.

Metody pielęgnacji włosów puszących się sezonie jesiennym

W sezonie zimowym nie tylko sposoby na trądzik muszą zostać dostosowane do warunków atmosferycznych. Dużej uwagi wymagają również włosy. Po letnich szaleństwach zwykle są bardziej wrażliwe.

Słońce, słona woda i wiatr mogły negatywnie wpłynąć na łuski włosów, końcówki mogły się pokruszyć i spalić. Miesiące jesienne są doskonałym momentem na wdrożenie bogatej, opartej na naturalnych olejach pielęgnacji.

Codzienne noszenie szalika i czapki, suszenie włosów ciepłym nawiewem i wysoki poziom wilgotności na zewnątrz u wielu osób skutkuje puszeniem się, plątaniem raz wypadaniem włosów.

W tym czasie warto zainteresować się równowagą PEH. Dzięki niej włosy mogą stać się lśniące, sypkie oraz gładkie. Kluczową kwestią jest regularne stosowanie odżywczych, odbudowujących masek. Należy wystrzegać się także silnych szamponów zawierających SLS. Skóra głowy po noszeniu czapki jest i tak mocno podrażniona i nadwyrężona.

Równie ciekawe:   Jak zrobić masło do ciała w domu - poradnik

Szukając odpowiedniego szamponu, warto mieć na uwadze potrzeby skóry, a wybierając odżywkę, trzeba kierować się typem włosów. Dzięki temu włosy będą gładkie i nawilżone, a skóra głowy odpowiednio oczyszczona.

Chcąc poprawić wygląd włosów, można zdecydować się także na regularne olejowanie. To prosty zabieg, który można wykonać zarówno wieczorem, jak i w ciągu dnia. Kluczową kwestią jest dobranie oleju, który będzie miał pozytywny wpływ na włosy danego typu. Obecnie na rynku dostępne są mieszanki kierowane bezpośrednio do różnych porowatości.

Wystarczy na rozczesane, suche włosy nałożyć łyżkę oleju, dokładnie wczesać i odczekać. Można zarówno zostawić taki olej na noc, jak i zmyć już po godzinie.  

W jaki sposób można zabezpieczyć końcówki włosów przed szalikiem?

Noszenie rozpuszczonych włosów w okresie zimowym naraża je na kontakt z szalikiem, śniegiem, deszcze i wiatrem. Chcąc kompleksowo zadbać o wygląd i kondycję włosów, konieczne jest odrębne zabezpieczenie końcówek. Dzięki temu ewentualne zniszczenia nie będą przenosiły się na całą długość włosów, a także ogólny wygląd fryzury będzie korzystniejszy.

W tym celu można stosować zarówno naturalne oleje, jak i preparaty na bazie silikonu. Włosy gładkie, o niskiej porowatości nie przepadają za silnym dociążeniem, dlatego świetnie sprawdzi się kropla lekkiego oleju.

W przypadku włosów puszących się warto sięgnąć po silniejsze środki. W tym przypadku serum silikonowe pozwoli domknąć łuski włosów i skutecznie je zabezpieczyć.  

Jakie czapki są bezpieczne dla włosów?

Mając regularne problemy z puszącymi się włosami, warto sięgać po czapki wykończone od środka naturalnym jedwabiem. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *