Zdjęcia i video lotnicze

Zdjęcia i video dronem

Drony pojawiły się w naszych sklepach stosunkowo niedawno, ale zdążyły podbić już serca konsumentów i zrewolucjonizować sposób spędzania wolnego czasu oraz ułatwić pracę filmowcom czy też fotografom. Rozwiązanie, które przyszło do naszych domów prosto z wojska, stało się wręcz niezbędnym, a przynajmniej niezwykle przydatnym gadżetem, który znalazł szerokie zastosowanie.

Dron. A co to jest właściwie

Wydawać by się mogło, że dron, to kolejny gadżet, który przypomina nieco zabawkę dla dzieci, a korzystanie z niego nie różni się szczególnie od puszczania latawca w słoneczny i ciepły dzień. Mimo że pomysł jest tu rzeczywiście podobny, to jednak sam dron ma możliwości, których na próżno szukać w znanych nam urządzeniach latających. Pierwotnie drony powstały jako wyposażenie dla wojska. Na początku służyły, jako aparat szpiegowski, który zdalnie sterowany, mógł wskazać pozycje wrogiego wojska lub też dostarczyć informacje z zakresu rozmieszczenia budynków czy ukształtowania terenu. Kolejnym krokiem było uzbrojenie dronów, aż do takiego stopnia, że stały się one zabójczą bronią, która z racji swoich gabarytów i niskiej wykrywalności, nadawała się idealnie do niszczenia pojedynczych celów lub eliminacji. Współcześnie drony oczywiście bez wyposażenia wojskowego i bez uzbrojenia, zostały udostępnione także cywilnym obywatelom, a ci szybko znaleźli szereg sposobów ich zastosowania. Ich jedyną wadą jest aktualnie cena. Prawdziwy dron, który nie jest zwykłą latającą zabawką, kosztuje od kilkuset złotych w górę. Te najlepsze i najwszechstronniejsze modele, to zaś wydatek nawet kilku tysięcy złotych. W zależności od ceny mamy też do czynienia z podziałem dronów na klasy, choć ta klasyfikacja nie jest ostra i potrafi się przenikać. RPV to dron zdalnie sterowany, który pozbawiony jest dodatkowego wyposażenia. UAV to zaś dron, który może być sterowany za pośrednictwem smartfonu czy komputera. Istnieje możliwość wprogramowania mu trasy, którą ma przebyć, po czym wróci on w miejsce swojego startu. Ten dron oraz jego modyfikacje najbardziej nas interesuje, gdyż umożliwia on ze względu na posiadanie kamery, wykonywanie zdjęć okolicy i kręcenie filmów.

Drony dzielimy też ze względu na ich zewnętrzną konstrukcję. Najpopularniejszym modelem i jednocześnie najtańszym są Quadrocoptery. Wyposażone są one w cztery śmigła i uznawane są za najprostsze urządzenia tego typu. Nieco bardziej zaawansowane technologicznie i pozwalające na szersze zastosowanie są Hexacoptery oraz Octocoptery. Mają one większą ilość śmigieł, większy udźwig co pozwala nam zamontować na nich bardziej profesjonalny i lepszy sprzęt.

Czy wolno nam używać dronów

Prawo obowiązujące w Polsce pozwala nam używać dronów praktycznie bez ograniczeń. Warunkiem jest, aby lot miał charakter rekreacyjny i odbywał się w zasięgu naszego wzroku. Istnieje jeszcze ograniczenie, które nie pozwala nam używać dronów, których waga przekracza dwadzieścia pięć kilogramów. Co istotne jest to pełna waga pojazdu, wraz z dodatkowymi urządzeniami. Spełniając te kryteria, możemy latać bez przeszkód pod warunkiem, że nie wzniesiemy się na pułap wyższy niż trzy tysiące metrów, powyżej którego nasz dron stanowiłby zagrożenie dla przelatujących samolotów. Nie wolno nam też korzystać z drona w niewielkiej odległości od lotniska.

Dron i zdjęcia

Poza aspektem czysto rekreacyjnym, drony wykorzystywane są jako fantastyczne i niezwykle funkcjonalne urządzenie do wykonywania zdjęć. Dzięki nim możemy wykonać zdjęcia, które w normalnych warunkach byłyby dla nas niemożliwe do zrobienia. Moda na tak zwane rzuty z lotu ptaka oraz ujęcia trudno dostępnych lokalizacji ma się doskonale i popularność tej formy sztuki stale rośnie. Dron daję nam możliwości z których nie możemy skorzystać w innych sytuacjach. Aby jednak wykonywać ciekawe zdjęcia i mieć pewność, że będziemy mogli rozwijać swoją pasję musimy wybrać odpowiedni model drona, który udźwignie ciężar latającego aparatu fotograficznego. Dlatego musimy mieć świadomość, że oszczędność i kupowanie urządzenia wyposażonego w słabej jakości aparat nie ma żadnego sensu.

Na co więc zwrócić uwagę przy robieniu zdjęć

Przede wszystkim zwróćmy uwagę czy nasz aparat ma możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW. Przy niskiej rozdzielczości kamery jest on o niebo korzystniejszy niż popularny JPG. Zapewnia też możliwość poprawiania ich jakości oraz wszelkich niedoskonałości i kolorowania w post produkcji. Zalecana rozdzielczość, przy której powinniśmy wykonywać zdjęcia za pośrednictwem drona, to 4:3 i 16:9. Najkorzystniej jest wykonywać zdjęcie zarówno w jednym, jak i drugim formacie i na etapie eliminacji, podjąć decyzje, które z nich jest korzystniejsze. Wszystkie fotografie powinniśmy wykonywać w trybie manualnym. Dzięki temu będziemy mieli możliwość wyboru jak najmniejszego ISO przy odpowiednim wyborze pozostałych parametrów. Powinniśmy też dla lepszego efektu wykorzystywać technikę, która polega na wykonywaniu serii ujęć, które różnią się tylko parametrami wykonania zdjęcia. Nie tylko będziemy mieli możliwość wyboru, najlepszego zdjęcia, ale też najszybciej nauczymy się jakie możliwości posiada nasz aparat fotograficzny zamontowany na dronie. Aby tworzyć obrazy, które zachwycą znajomych, musimy też nauczyć się posługiwać ISO oraz filtrami. Umiejętność korzystania z różnych filtrów pozwala wyeliminować odbicia i inne wady, które potrafią zepsuć najpiękniejsze nawet ujęcie.

Cechy drona

Wybierając drona, który będzie naszym latającym aparatem fotograficznym, nie możemy skupić się jedynie na możliwościach sprzętu fotograficznego. Ważne są też techniczne parametry samego urządzenia nośnego. Co oczywiste jednym z najważniejszych czynników jest zasięg urządzenia i to na jak długo dron może przebywać w powietrzu. Większość modeli potrafi przebywać w powietrzu około kilku minut. To wystarczający czas, aby wzbić się na wymaganą przez nas wysokości i ustawić oraz wykonać zdjęcie interesującego nas obiektu. Te najbardziej profesjonalne potrafią unosić się nawet przez kilkanaście minut. Jednak nie są one tanie i ich koszt może sięgnąć nawet do kilku tysięcy złotych. Im dłużej obiekt utrzymuje się w powietrzu, tym większa jest szansa na wykonanie doskonałego ujęcia. Jednak jeśli interesuje nas wyłącznie robienie zdjęć, a nie kręcenie filmów, to możemy zakupić tańszy model. Po sprowadzeniu drona na dół. Musimy na nowo załadować baterię, zanim zdecydujemy się na kolejny start urządzenia.

Przed zakupem drona warto przyjrzeć się urządzeniu, które jest tam zamontowane i nazywa się Gimbal. To specjalny uchwyt, który pozwala na przemontowanie do drona kamery lub aparatu fotograficznego. Można je też zakupić oddzielnie, a najważniejsze jest to, aby zapewniało nam dużą stabilność i redukowały wstrząsy. Niestety w przypadku tego wyposażenia obowiązuje prosta zasada. Im tańsze urządzenie, tym mniej powinniśmy się po nim spodziewać. Bardzo ważnym parametrem, który może zadecydować o tym, czy dany model nada się, jako lotny aparat fotograficzny jest waga oraz udźwig. Im mniejsza jest waga drona i wyższa moc silników, tym większy i cięższy sprzęt jest on w stanie zabrać ze sobą. Najkorzystniejszym wyborem są urządzenia, które potrafią zabrać ze sobą wyposażenie o wadze ponad pięciu kilogramów. Aby było to możliwe musimy szukać dronów, które mają niewielką masę i silnik o mocy co najmniej pięćset watów.

Przydatne funkcje drona

Wybierając drona, który będzie nam służył do robienia zdjęć, warto też zwrócić uwagę na kilka funkcji pobocznych, które teoretycznie nie są decydujące o tym, czy da się przy użyciu danego urządzenia robić zdjęcia, ale w praktyce mogą okazać się bardzo pomocne. Ważna jest choćby odporność na warunki atmosferyczne. Idealny model powinien mieć na tyle ciężki i mocny silnik, aby byle podmuch nie powodował, że dron tańczy nam w powietrzu, co skutecznie uniemożliwi zrobienie jakiegokolwiek zdjęcia. Korzystny jest także z tego punktu widzenia stabilizator lotu. Dzięki niemo nawet większy wiatr i opady deszczu nie spowodują, że fotografie będą nieczytelne czy przedstawiać będą obiekty, których nie zamierzaliśmy fotografować. Aby utrzymać drona w powietrzu i wykonać korzystne zdjęcie zadbajmy o system sterowania, który będzie możliwie najwygodniejszy i najmniej pracochłonny i absorbujący. Może być to nawet model prostego sterowania w górę, na dół, na lewo i przód, ale powinny być obsługiwane przez proste funkcje. Do sterowania podstawowym modelem drona wystarczy nam popularny smartfon. Niezwykle przydatna jest też funkcja, która pozwala na wyznaczanie trasy przelotu drona. Dzięki niej możemy starannie wybrać trasę przelotu, którą urządzenie wykona niejako automatycznie. Dzięki wgranym współrzędnym dron wykona za nas wszystkie czynności łącznie ze startem i powrotem do bazy. To pozwoli nam zająć się istotną częścią naszej zabawy, czyli po prostu wykonywaniem zdjęć podczas przelotu. Podobną funkcją jest tak zwane podążanie za celem. Z tą różnicą, że w tym wypadku nie planujemy trasy drona, ale niejako doczepiamy go do innego urządzenia lub obiektu i zmuszamy do podążania w ślad za nim. Możemy w ten sposób na przykład nakręcić zdjęcia z naszego biegu lub sfotografować wybrane przez nas osoby w ruchu. Dron może śledzić praktycznie każdy obiekt, który będzie miał na sobie opaskę lub czujnik. Może być to osoba fizyczna, ale też na przykład łódź czy rower. Uzyskane w ten sposób obrazy są szczególnie atrakcyjne.

Ostatecznie warto dopytać się sprzedawcy czy dron, który sobie upatrzyliśmy, posiada funkcje awaryjnego lądowania i powrotu do domu. Nasze zainteresowanie tą funkcją powinno być szczególnie duże, kiedy decydujemy się na zakup szczególnie drogiego urządzenia, którego zniszczenie lub uszkodzenie, to koszt kilku tysięcy złotych. Funkcja ta działa w sposób niezwykle prosty. Dron, kiedy bateria, będzie już rozładowana lub bliska wyczerpania, natychmiast skieruje się do miejsca swojego startu. Dzięki temu zawsze bezpiecznie wyląduje, a my nie musimy nieustannie monitorować stanu baterii. Funkcja ta jest też korzystna w sytuacji awaryjnej, kiedy na przykład stracimy dron z oczu. Wtedy ten samodzielnie wróci do bazy.

Decydując się na rozpoczęcie przygody z dronem i fotografowanie za jego pośrednictwem nie powinniśmy na wstępnym etapie inwestować w sprzęt najwyższej jakości. To bowiem zupełnie inny rodzaj fotografii, którego trzeba się nauczyć, a ten etap szkoły możemy zaliczyć na sprzęcie podstawowym.

Jankowice Nocą

Demo 2018

Zapytaj o wycenę dla siebie, to nic nie kosztuje.

Tworzenie stron przyjaznych dla komputerów oraz urządzeń mobilnych.

Darmowa pomoc techniczna przez 24 miesiące po uruchomieniu strony.

System zarządzania treścią CMS w cenie.