Doubles

Wypadanie włosów jako objaw anoreksji i neurastenii

wypadanie włosów

Wypadanie włosów to stosunkowo częsta przypadłość. Może być spowodowana zarówno niedoborem pewnych witamin, jak i pojawieniem się poważniejszych chorób. Do takich należą anoreksja i neurastenia. Jak zatem wygląda wypadanie włosów w przebiegu tych zaburzeń?

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Wiąże się to z cyklem wzrostu włosa. Zdrowa osoba traci średnio 100 kosmyków każdego dnia, a na ich miejscu wyrastają kolejne. W ten sposób, mimo codziennej utraty, nie trzeba obawiać się łysienia. Częstotliwość wypadania włosów naturalnie zwiększa się wiosną i jesienią. Problem jednak pojawia się wówczas, kiedy staje się ona nadmierna i przewyższa ich ponowny przyrost. Powód mogą stanowić czynniki zewnętrzne, takie jak niewłaściwa pielęgnacja, zbyt długie noszenie związanych włosów, zmiany klimatu czy stres, a także aspekty związane z niewłaściwym funkcjonowaniem organizmu — czy to poprzez niedobory składników odżywczych, czy też w wyniku chorób somatycznych i psychicznych. Do tej drugiej grupy zaburzeń powodujących wzmożoną utratę kosmyków należą m.in. anoreksja oraz neurastenia.

Anoreksja a wypadanie włosów

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) to choroba o podłożu psychicznym polegające na niechęci do jedzenia, co skutkuje zbyt niską masą ciała. Powoduje ją intensywny lęk przed przybraniem na wadze w wyniku zaburzonego postrzegania własnego ciała. Najczęściej dotyka osób młodych, przede wszystkim dziewcząt. Anoreksję często łączy się z brakiem apetytu, jednak w rzeczywistości osoba chora odmawia jedzenia, nawet pomimo odczuwanego głodu. W związku z zaburzeniami odżywiania do organizmu nie są dostarczane wystarczające ilości kluczowych składników mineralnych, co zaś wywiera negatywny wpływ na jego funkcjonowanie, w tym też na mieszki włosowe. Niedobór witamin A, D, E, K i B, cynku, żelaza, białek i tłuszczów nasyconych powoduje szereg konsekwencji zdrowotnych, m.in. przerzedzenie włosów oraz ich nadmierne wypadanie — a w konsekwencji łysienie.

Wypadanie włosów w przebiegu neurastenii

Negatywnie na mieszki włosowe wpływa również stres, zwłaszcza jeśli trwa zbyt długo i jest bardzo nasilony. Taki pojawia się właśnie w przebiegu neurastenii, czyli zaburzenia nerwicowego objawiającego się ciągłym uczuciem zmęczenia. Objawy pojawiają się nawet po niewielkim wysiłku i mogą dotyczyć zarówno samopoczucia fizycznego, jak i psychicznego. Osoba cierpiąca na neurastenię nie jest w stanie odpocząć, co generuje dłuższe i trudniejsze do zniesienia napięcie organizmu. Wypadanie włosów spowodowane niepokojem emocjonalnym określa się mianem psychogennego. Choć sam proces jego powstawania nie został jeszcze dokładnie poznany, dużą rolę odgrywa tu zaburzenie gospodarki hormonalnej oraz układu odpornościowego. Łysienie często obejmuje nie tylko skórę głowy, lecz także inne części ciała. Stres może powodować nawyk wyrywania i targania włosów, co również osłabia wzrost kosmyków, doprowadzając do ich wypadania.

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Podstawowym sposobem przeciwdziałania wypadaniu włosów jest leczenie choroby podstawowej. W przypadku anoreksji lub anemii należy przede wszystkim dostarczyć organizmowi potrzebne składniki odżywcze, m.in. witaminy, żelazo czy tłuszcze. Działają one wspierająco na funkcjonowanie organizmu, a tym samym i na mieszki włosowe. Anoreksja jest zaburzeniem ściśle powiązanym z psychiką, dlatego warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty, a w cięższych przypadkach konieczne może być udanie się do lekarza psychiatry, który przepisze odpowiednie leki. Psychoterapia sprawdzi się również u osób cierpiących na neurastenię, które nie są w stanie się zrelaksować i odpocząć. Jednak przed podjęciem takiej decyzji warto samemu spróbować rozmaitych technik relaksacyjnych, np. relaksacji Jacobsona, nagrań relaksacyjnych lub aromaterapii. Jednocześnie nie należy zapominać o właściwej pielęgnacji włosów, która pomoże je wzmocnić i zapobiec nadmiernemu ich wypadaniu.

Neurastenia anoreksja to poważne zaburzenia psychiczne, które wymagają odpowiedniego leczenia. Ignorowanie ich może doprowadzić do szeregu poważnych konsekwencji estetycznych oraz zdrowotnych — często nawet poważniejszych niż nadmierne wypadanie włosów.

Exit mobile version