Oferta

Tworzenie strony internetowej

Jeszcze dwadzieścia lat temu posiadanie strony internetowej w kontekście prowadzenia firmy było w najlepszym wypadku fanaberią lub świadczyło o niezwykle powadze danego przedsiębiorstwa. Współcześnie strona internetowa jest takim samym obowiązkiem jak posiadanie siedziby firmy, kontaktowego numeru telefonu, czy adresu mailowego. Nie oznacza to jednak, że znaczenie tego nośnika zredukowało się i wystarczy mieć „jakąś” stronę. Nic bardziej mylnego, jak każde narzędzie komunikacji i reklamy, musi ona zostać dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, jeśli ma przynosić nam korzyści i nie szkodzić wizerunkowi firmy.

Podstawowe błędy przy tworzeniu stron

Błędem, który jest najczęściej popełniany przy projektowaniu strony, to kładzenie nacisku na własne wyobrażenia, tego, jak powinna ona wyglądać. Dostrzeganie zjawiska wyłącznie z perspektywy twórcy i pomijanie w zupełności punktu widzenia potencjalnego klienta. I choć wydaję się oczywiste, że stronę internetową tworzymy nie dla siebie, ani dla poprawy samopoczucia, ale po to by stała się naszą wizytówką w sieci, to brak empatii i umiejętności spojrzenia na dzieło okiem klienta występuje niezwykle często. Jednym z najczęściej występujących błędów jest na przykład stosowanie słownictwa technicznego w opisie produktów, które jest absolutnie oczywiste dla twórcy, jest z kolei zupełnie niezrozumiałe z punktu widzenia klienta. Podobnym błędem jest wychodzenie z założenia, że dana treść jest zrozumiała sama z siebie i nie ma potrzeby ani miejsca, aby dokonywać tłumaczeń z polskiego na polski. Tymczasem brak przejrzystości i niemożliwość zrozumienia treści zawartych na stronie sprawia, że potencjalny odwiedzający natychmiast traci zainteresowanie produktem. Dlatego tak ważne jest, aby strona internetowa była tworzona nijako oczami klienta.

Inną bardzo często popełnianą pomyłką jest korzystanie z darmowych adresów internetowych lub też tworzenie adresów, których nie da się zapamiętać. Wynika to w większości wypadków z chęci umieszczenia pełnej nazwy firmy, czy zawarcia w adresie maksimum informacji na temat tejże. Tymczasem adres strony internetowej powinien być najprostszy, jak się tylko da. Krótki i łatwy do zapamiętania. Taki adres powinniśmy zarejestrować na minimum kilka lat. Dzięki temu unikamy problemów związanych z ewentualną utratą rozpoznawalnej domeny. Wpływa to też pozytywnie na ranking strony w wyszukiwarce. Ogólnie przyjęta zasada brzmi, że adres strony musi być na tyle prosty, aby dało się go bez problemu przedyktować na przykład przez telefon. Nie może też zawierać wszelkich podkreśleń i znaków, które nasz umysł ma zwyczaj pomijać i nie zauważać.

Nazwa powinna też bezpośrednio nawiązywać do branży, jaką się zajmujemy lub być po prostu skrótową nazwą naszej firmy. Bezpośrednie skojarzenia, które pozwolą zaszufladkować dany adres klientowi, są w tym wypadku zdecydowanie wskazane. Co oczywiste nasz adres mailowy powinien zawierać w sobie adres strony lub przynajmniej jego część. Tworzenie adresów mailowych za pośrednictwem innych narzędzi wygląda bowiem nieprofesjonalnie i zmusza klienta do zapamiętania dwóch odmiennych od siebie treści.

Wybór adresu i tworzenie strony

Istnieje tendencja i pewna skłonność u wielu osób chcących posiadać stronę internetową do swoistego oszczędzania i korzystania z darmowych usług hostingowych w przeznaczeniu na stronę. To błąd, który będziemy musieli najprawdopodobniej szybko naprawiać. Przede wszystkim obciążenie darmowych serwerów jest stosunkowo duże. Oznacza to oczywiście, że nasza strona będzie się długo wczytywać, co nie będzie najlepiej świadczyć o naszym profesjonalizmie i jakości. Dodatkowo darmowe konta hostingowe nie pozwalają w przytłaczającej większości wypadków na utrzymywanie własnego adresu. Zmuszeni jesteśmy wtedy zastosować po wymyślonym przez nas adresie, dodatkowego wpisu, który po pierwsze wydłuża nam adres strony internetowej, a po drugie od razu informuje potencjalnych odbiorców, że korzystamy z darmowego hostingu. I choć sama idea darmowych narzędzi, udostępnianych dla wszystkich chętnych jest godna poparcia, to w przypadku działalności komercyjnej i tworzenia wizerunku marki nie da się jej zaliczyć do plusów. Co więcej, w przypadku wszelkich darmowych narzędzi nie możemy liczyć na żadną pomoc poza swoistymi poradnikami powszechnie dostępnymi w sieci w zakresie umieszczania strony internetowej na serwerze, czy przy wystąpieniu ewentualnych problemów technicznych.

Szczególnie unikajmy wszelkich serwerów, które w zamian za darmową usługę, wymagają od nas tolerancji dla reklam, które ukazywać się będą podczas wyświetlania strony. O ile są one czymś naturalnym w przypadku stron prywatnych, hobbystycznych czy społecznościowych, to znowu w komercyjnej działalności świadczą po prostu o braku profesjonalizmu. Dodatkowo reklamy tego typu są częstokroć niezwykle inwazyjne i potrafią skutecznie utrudnić przeglądanie strony internetowej lub wręcz całkowicie to uniemożliwić. Zasłaniają treści, zmuszając użytkownika do mozolnego poszukiwania krzyżyka, który pozwoli mu wyłączyć natrętną reklamę. Koniec końców nasza strona internetowa zamienia się w śmietnik i nie mamy właściwie żadnego wpływu, jakiego typu reklamy zaśmiecają nam przestrzeń i czego dotyczą. Ostatecznie niektóre adresy darmowych kont nie są honorowane w katalogach, co w efekcie spowoduje, że nie będziemy mogli reklamować i promować naszej strony, tam, gdzie byśmy chcieli. Korzystanie z darmowych narzędzi jest współcześnie o tyle bez sensu, że koszt wykupienia interesującej nas domeny, to realnie wydatek rzędu kilkudziesięciu, a maksymalnie kilkuset złotych.

Ta sama zasada tyczy się już samego procesu tworzenia strony i nadawania jej ostatecznego kształtu. Koszt stworzenia strony internetowej od podstaw może się wiązać z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Oczywiście możemy tu ciąć wszelkie wydatki, rezygnując ze zbędnych według nas dodatków czy ozdób, ale jeśli chcemy mieć stronę, której nie będziemy się wstydzić i która przyniesie nam korzyść w postaci zwiększenia obrotów firmy i zainteresowania klientów naszą marką, to nawet przy największych chęciach nie zrobimy strony za przysłowiową złotówkę. Dlatego u części zwłaszcza początkujących przedsiębiorców pojawia się chęć oszczędzania i stworzenia strony samodzielnie lub poprzez zaprzyjaźnionych amatorów zajmujących się hobbystycznie programowaniem. W większości wypadków nawet przy wykorzystaniu kreatora stron, które są powszechnie dostępne w sieci, efekt niestety nie będzie olśniewający. Możemy oczywiście ściągnąć jakiś darmowy szablon strony i dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb, ale wtedy już na wstępie ograniczeni jesteśmy tym, co przewidział dla nas twórca danego narzędzia. Ostatecznie musimy być przygotowani, że tak stworzona strona nie będzie w pełni odpowiadać naszym oczekiwaniom, a tym samym nie spełni swojej podstawowej funkcji jako nasza wizytówka w sieci. Dlatego doradzam zdecydowanie skorzystanie z pomocy profesjonalistów lub firmy, która zawodowo zajmuje się tworzeniem stron WWW.

Co musi się znaleźć na stronie

O ile strona techniczna jest niezwykle ważna dla funkcjonowania strony i jej oddziaływania na odbiorcę, to jeszcze ważniejsza jest treść, jej rozplanowanie na stronie oraz wizualna jej oprawa.

Każda strona powinna składać się z części głównej, którą jako pierwszą zobaczą klienci oraz podstron, które są dostępne, dopiero kiedy przeglądający zdecyduje się na jakąkolwiek aktywność. Co oczywiste z racji funkcjonowania strony głównej jako naszej naczelnej tablicy reklamowej, to na niej właśnie muszą znaleźć się te informacje i treści, na których jako przedsiębiorcy najbardziej nam zależy i takie, które zainteresują odbiorcę i niejako namówią go do dalszego zwiedzania naszej strony internetowej. Dlatego na wstępie umieszczamy przede wszystkim nazwę naszej firmy oraz krótką informację na temat tego, czym się właściwie zajmujemy. Obok krótkiej notki wprowadzającej odbiorcę musi znaleźć się pełen adres działalności. Miasto, w którym siedzibę ma firma, pełny adres z kodem pocztowym, numer telefonu, adres mailowy oraz ewentualne namiary na popularne komunikatory w postaci na przykład Skype. Koniecznie podać też powinniśmy godziny otwarcia. Jeżeli posiadamy własną stronę na Facebook, to musimy zamieścić specjalny odnośnik, który przekieruje klienta bezpośrednio do naszego fanpage, a nie będziemy go zmuszał, do kopiowania adresu i umieszczania osobno w przeglądarce. Ewentualnie możemy na potrzeby umieszczenia adresu zbudować osobną podstronę o nazwie kontakt. Obok wpisu informacyjnego, który będzie zachęcał do skorzystania z usług naszej firmy i wyjaśniał, czemu klient powinien wybrać właśnie nas, powinna występować atrakcyjna grafika, która jednocześnie nie będzie zbyt krzykliwa i agresywna. Powinniśmy też wziąć pod uwagę, że o ile nie kierujemy naszego przekazu do młodzieży czy dzieci, to nadal w cenie są stosowane, ciemne kolory, które sugeruje i powszechnie kojarzą się elegancją i profesjonalizmem.

Na podstronach powinniśmy zawrzeć bardziej szczegółowe informacje dotyczące naszej działalności oraz opisy ewentualnych produktów lub usług. Warto też zamieścić lub raczej wpleść informacje, które podpowiedzą odbiorcy, na czym polega nasza przewaga konkurencyjna. Tu dużą rolę gra grafika oraz zdjęcia obrazujące zakres naszej działalności czy dokumentujące produkty. Większość ludzi czyta bowiem daną treść za pomocą obrazów i kiedy szata graficzna, zdjęcie, czy nawet rozplanowanie tekstu wyda mu się nieatrakcyjne, to odrzuci on całość informacji jako nieprzystępną i nieprzydatną. Prócz podstron, na których zamieścimy opisy usług i produktów powinniśmy zamieścić jeszcze zakładkę, na której dokładnie wyjaśnimy jak dojechać do naszej firmy. Ten wielokrotnie bagatelizowany zabieg, pozwoli klientom szybko zorientować się w możliwościach dotarcia do naszej siedziby i wpłynie na pozytywną opinię o firmie. Dojazd powinien mieć charakter obrazowy, a nie opisowy. Najkorzystniej jest do tego wykorzystać system map, gdzie po kliknięciu w dany obrazek lub ikonkę, odbiorca zostanie przekierowany do mapy, na której bez trudu znajdzie najlepsze połączenie komunikacyjne. Zarówno z wykorzystaniem komunikacji publicznej, jak i kiedy chcę do nas dojechać prywatnym samochodem.

Dlaczego warto mieć nowoczesną stronę internetową

Strona internetowa wraz z upowszechnieniem się Internetu i rozwojem technologii cyfrowej przeszła metamorfozę, od zbędnej fanaberii czy też wynalazku dostępnego jedynie dla nielicznych dużych przedsiębiorstw do kształtu współczesnego, czyli konieczności dla istnienia przedsiębiorstwa. Współcześnie strona internetowa jest taką samą koniecznością jak posiadania siedziby czy numeru kontaktowego.

Po co nam właściwie strona

Wielu przedsiębiorców nadal jednak odkłada założenie strony internetowej firmy na przysłowiowe później i traktuje ten aspekt reklamy i wizerunku nieco po macoszemu. Częstokroć, nawet jeśli decydują się na ten krok, to strona traktowana jest po macoszemu, jako upierdliwy obowiązek, który co prawda musi zostać wykonany, ale pożytku z niego nie ma. Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach strona internetowa, to po prostu konieczność. Brak strony to nie tylko niemożność uzyskiwania korzyści wynikających z obecności w sieci, ale wręcz cofanie się i to, co specjaliści od reklamy nazywają starzeniem się firmy. Brak strony internetowej sugeruje bowiem potencjalnym klientom, inwestorom i partnerom biznesowym, że pozostajemy w tyle za rewolucją cyfrową i nie nadążamy za trendami, które w świecie handlu i biznesu mają status oczywistości. Efektem nasza marka zaczyna być postrzegana, jako niechętna zmianom technologicznym, nie nowoczesna, a tym samym niepoważna. W ten sam sposób klient postrzegać będzie nasze produkty lub usługi. Jeśli wokół danego pojęcia zbudowana zostanie opinia, że jest on przestarzały, to niezwykle trudno będzie przekonać klientów, że nasze produkty są nowoczesne i kompatybilne z najnowszymi, dostępnymi na rynku technologiami. Kolejnym fałszem, który pojawia się u zarządzających przedsiębiorstwem, jest przekonanie rodem z dawnych lat, które każe sądzić, że klient, jeśli potrzebuje naszej usługi lub produkty, to i tak nas sam znajdzie. W wielu tego typu przypadkach pojawia się rozumienie konkurencyjności, tylko na bazie ceny danej usługi lub jej jakości. Wynika to z oczywistego fakt pewnego zapóźnienia naszego kraju, w którym występowanie reklamy i pojęcia konkurencyjności i budowania marki jest swoistą nowością, wykorzystywaną powszechnie dopiero od niewiele ponad dwudziestu lat. Tymczasem zachowania klientów często prześcigają wyobraźnie przedsiębiorców, a ich zachowania konsumpcyjne są dalekie od tych, które obowiązywały jeszcze dziesięć lat temu. Współcześnie potencjalny nabywca naszych produktów, poszukując interesującego go przedmiotu, nie musi już szukać odpowiedniej ulotki, otwierać gazety czy zaglądać do książki telefonicznej. Wystarczy, że po prostu włączy komputer i w mgnieniu oka znajdzie to, czego szuka. Należy też sądzić, że tego typu zachowania będą tylko się pogłębiać i przyszłością handlu i prowadzenia biznesu jest właśnie sieć internetowa. Zatem kiedy nie posiadamy nowoczesnej i funkcjonalnej strony internetowej, to dla wielu klientów zwłaszcza w młodszym wieku, po prostu nie istniejemy nie tylko na rynku, ale wręcz w ich świadomości jako konsumenta. Musimy też pamiętać, że rośnie co roku liczba osób, które korzystają choćby ze sklepów internetowych i rozmaitych form kupowania usług czy produktów za pośrednictwem sieci. Do takiej aktywności przyznaję się dziś co trzeci dorosły Polak, a co piąty z nas deklaruje, że stara się za pośrednictwem sieci kupować wszelkie niezbędne mu rzeczy. Obrazuje to skale dostępności klientów i możliwości, jakie stwarza przed nami Internet. Jeśli fakt ten nadal nie przekonuje niektórych właścicieli firm, to wystarczy uzmysłowić sobie oczywistą prawdę, że nie istnieje jedna dobra droga do pozyskiwania klientów. Podobnie jak w przypadku osiągania dochodów, należy zawsze dywersyfikować możliwości i kanały, którymi pozyskujemy odbiorców naszych produktów. Te zaś muszą zawsze podążać za klientem.

Nowoczesna strona internetowa, czyli jaka?

Decydując się na zbudowanie strony internetowej, powinniśmy to uczynić właściwie na samym początku naszej działalności. Nie jest to warunek konieczny i dla wielu początkujących przedsiębiorców trudny do spełnienia, ze względu na koszty, które muszą zostać uwzględnione, jeśli chcemy mieć stronę internetową, ale zaistnienie w sieci nie może być odkładane na przysłowiowe „wieczne nigdy". Kiedy uznamy, że strona internetowa jest nam potrzebna i zdecydujemy się na jej założenie, to potraktujmy ten akt, jako inwestycje. Jest to bowiem taki sam wydatek reklamowy, jak w przypadku materiałów w postaci kalendarzy, zdjęć, banerów i innych nośników, które mają zachęcać do zakupu naszych produktów. I tak jak nie pozwolilibyśmy sobie na to, aby naszą firmę reklamowało brzydkie zdjęcie lub rozpadający się baner, tak nie strona internetowa nie może być byle jaka, aby po prostu istnieć. To wizytówka naszej firmy w sieci i jako taka musi wyglądać estetycznie i profesjonalnie. Dlatego decydując się na założenie strony, postawmy zdecydowanie na nowoczesność i jakość witryny.

W praktyce oznacza to niestety wydatki, które powtarzając jak mantrę, powinniśmy traktować jako inwestycje. Jeśli bowiem wydamy na powstanie strony kilka tysięcy złotych, a za jej pośrednictwem zyskamy nawet kilkudziesięciu klientów, którzy przyniosą nam zysk czterokrotnie wyższy, to założenie strony będzie dla nas w ogólnym rozrachunku opłacalne. Pamiętajmy też, że wydatek związany z powstaniem strony jest właściwie jednorazowy. Musimy się liczyć z kosztami związanymi z przedłużaniem ważności domeny, czy takimi, które pozwolą nam wprowadzać zmiany w treści i charakterze strony, ale największą część kosztów poniesiemy jednorazowo.

Nowoczesna strona internetowa powinna przede wszystkim posiadać krótki adres internetowy i być możliwie najprostsza do zapamiętania dla klienta. Na ogół przyjmuje się w środowisku marketingowym zasadę, że adres strony musi być na tyle prosty, aby można go było możliwie szybko i bez konieczności powtarzania fraz, przedyktować przez telefon. Przy zakładaniu strony możemy skorzystać z darmowych narzędzi, które znacznie obniżają koszty całej operacji, ale na dłuższą metę nie jest to rozwiązanie korzystne. Wykorzystanie darmowych narzędzi do tworzenia stron związane jest nie tylko z wydłużeniem adresu, ale też jest prostym komunikatem do odbiorcy, który brzmi „nie stać mnie na komercyjną stronę internetową”. Przekaz ten w oczach klienta zostaje rozkodowany jako brak profesjonalizmu, a niezwykle trudno przekonać jest kogoś o wysokiej jakości produktów, skoro nie jesteśmy w stanie nawet zadbać o własną markę.

Nowoczesna strona internetowa musi wyglądać. Grafika powinna być miła dla oka, a przy jej tworzeniu musimy wziąć pod uwagę, że klient czyta treść obrazami. Jeśli zależy nam na profesjonalnym przekazie, a nasz produkt ma być przedstawiany z naciskiem na jego jakość i solidność, to korzystajmy ze sprawdzonych stonowanych, ciemnych kolorów przy układaniu szaty graficznej strony. Treść, którą zamierzamy przekazać, powinniśmy rozplanować tak, aby klient nie poczuł się zarzucony informacjami, których nie jest w stanie przyjąć w kilkadziesiąt sekund. Tyle bowiem poświęca przeciętny odbiorca, na kontakt z daną stroną internetową. Oznacza, to, że na stronie głównej musimy zamieścić dosłownie kilka słów wprowadzenia i prezentacji naszej firmy, które jednocześnie w sposób czytelny wyjaśnią potencjalnemu klientowi, czemu powinien skorzystać właśnie z naszych usług.

Ważne jest też, aby na stronie funkcjonowały popularne i przydatne odnośniki, które zostały pomyślane, jako narzędzia dla leniwych, a które są nam niezbędne, jeśli chcemy uzyskać realny wpływ na decyzje konsumenckie osób, które odwiedziły naszą witrynę. Chodzi tu, nie tylko o umieszczę pełnej stopki adresowej i podanie wszelkich danych w widocznym miejscu, ale zadbanie by kontakt z nami był wręcz podany na tacy. Zadbajmy też o wypuklenie odnośników do mediów społecznościowych, jeśli jesteśmy tam obecni oraz istnienie mapki dojazdu, która automatycznie przekieruje użytkownika do choćby map Google.

Decydując się na założenie strony, powinniśmy też zadbać o takie szczegóły jak łatwość i szybkość jej przewijania oraz brak jakichkolwiek reklam, które mogą zasłaniać użytkownikowi treść znajdującą się na stronie. Niedopuszczalne jest też występowanie uciążliwych dla czytających fruwających okienek czy chmurek, które są praktycznie niemożliwe do wyłącznie. Przydatnym może okazać się czat, za którego pośrednictwem klient będzie mógł natychmiastowo skontaktować się z naszym pracownikiem lub funkcja, gdzie po podaniu telefonu przez odbiorcę będziemy w stanie natychmiastowo oddzwonić do niego z naszą ofertą. Choć może wydawać się to nieco ekstrawaganckie, to rozwiązania tego typu odróżniają nowoczesne, podążające za potrzebami klientów strony od statycznych, nieprzyjaznych witryn.

Korzyści

Korzyści z posiadania nowoczesnej witryny są oczywiste. Przede wszystkim docieramy do większej ilości potencjalnych klientów, a tym samym otwieramy sobie rynki zbytu, które wcześniej były dla nas niedostępne. Wedle ostrożnych szacunków dostęp do Internetu posiada ponad siedemdziesiąt procent polskich gospodarstw, co oznacza, że jesteśmy w stanie dotrzeć do ponad połowy dorosłych Polaków. Sposób nich, aż połowa deklaruje, że korzysta z Internetu przynajmniej raz dziennie, a co piąty przeszukuje sieć raz w tygodniu. Jednocześnie co piąty Polak stara się wszelkie niezbędne mu produkty, kupować tylko za pośrednictwem Internetu.

Nowoczesna strona internetowa nie tylko pozwala dotrzeć do tych ludzi, ale też wzbudza ich zaufanie, a tym samym buduje markę samego przedsiębiorstwa oraz efektem przełożenia, także jego produktów lub usług. Dobrze wykonana strona wzbudza zaufania do firmy, a jej brak powoduje podejrzenia o ukrywanie nieprzychylnych komentarzy czy też brak profesjonalizmu. To także oszczędność czasu, która pozwala nam się skupić na innych zadaniach biznesowych. Wielu klientów woli bowiem samodzielnie dokonać wyboru, wykorzystując do tego właśnie stronę internetową danej firmy, niż dopytywać się o szczegóły danej usługi przez telefon lub mailowo. Dzięki zaplanowanym, profesjonalnym i szczegółowym opisom produktów opatrzonych efektownymi zdjęciami klient będzie w stanie dokonać wyboru samodzielnie, co zwiększy zainteresowanie naszymi produktami.

Etapy projektowania strony www

Strona internetowa pozwala nie tylko korzystnie zareklamować się naszej firmie, ale też znacząco zwiększyć zasięg oddziaływania marki, a tym samym zgromadzić wokół firmy i jej produktów większą ilość klientów. Warunkiem powodzenia całej operacji jest stworzenie strony efektywnej, funkcjonalnej, przyjaznej dla klienta i odpowiadającej zapotrzebowaniu odbiorców.

Zadbajmy o treść

Każdy projekt internetowy, aby jego ostateczny efekt był korzystny i odpowiadający oczekiwaniom zleceniodawcy musi zostać podzielony na poszczególne i co najważniejsze, następujące po sobie fazy. Przeskoczenie jednego etapu lub wykonanie ich w dowolnej czy przypadkowej kolejności, kończy się bowiem fiaskiem całości projektu. Najistotniejszym ze względu na wygląd oraz treść strony, a tym samym jej funkcjonalność jest etap, na którym zleceniodawca i wykonawca powinny omówić oczekiwania wobec danego projektu i przedstawić możliwości techniczne jego wykonania. Oznacza to w praktyce starcie wizji, którą posiada zleceniodawca oraz często wyolbrzymionych oczekiwań z technicznymi ograniczeniami, jaką ma każda strona internetowa oraz kosztami, jakie generuje każdy nowy element, który zostanie na niej zainstalowany. Rozmowa taka powinna być szczegółowa jak to tylko możliwe. Pominięcie, wydawałoby się na pierwszy rzut oka nieistotnych drobiazgów, skutkować może poważnymi konsekwencjami i barkiem satysfakcji u klienta. Co więcej, ewentualne zmiany, jeżeli będą wprowadzane w późniejszych etapach prac, są trudniejsze do zastosowania i mogą mieć negatywny wpływ na całość projektu. Ustalenia powinny dotyczyć treści oraz grafiki, która zostanie zamieszczona na stronie internetowej. Aby jak najbardziej dopasować zawartość pod gust klienta, dowiedzmy się, jakie są jego oczekiwania i czego spodziewa się po stronie internetowej. Inny projekt będzie bowiem przedstawiany, kiedy zleceniodawca oczekuje prostej wizytówki, która będzie swoistym adresem, pod który będą odsyłani klienci, którzy poszukują danego produktu, a co innego przedstawimy klientowi, który chce w stronie internetowej zawrzeć cały magazyn i filozofie firmy. Formuła strony musi też wziąć pod uwagę tematykę produktu lub usługi. Jeśli ten jest specyficzny, to i formuła musi być nowatorska. Jeżeli kierowany jest do młodzieży lub dzieci, to grafika nie może przypominać tej, która kojarzy się z elegancją i profesjonalizmem. Opakowanie, jakim jest strona, musi uwzględniać całą specyfikę produktu.

Po ustaleniu spraw podstawowych i szczegółowym omówieniu oczekiwań, klient musi poznać koszt zastosowanych rozwiązań oraz zapoznać się ze wstępnym projektem lub wizualizacją strony w stanie końcowym. Większość z nas oczekuje od każdego sprzedawcy maksymalizacji zysków przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów tychże. Nie inaczej jest w przypadku projektów internetowych. Dlatego tak ważne jest, aby na każdym etapie negocjacji tłumaczyć klientowi, skąd bierze się dany koszt i w jaki sposób zastosowanie danego rozwiązania wpłynie na ostateczną wysokość rachunku. Dopiero po zaakceptowaniu projektu i podpisaniu umowy, możemy przystąpić do pracy nad projektem.

Rejestracja domeny

Zanim zabierzemy się za faktyczną pracę nad stroną, to musimy jeszcze dokonać rejestracji domeny oraz wyboru usług hostingowych. Projektujący ma obowiązek podpowiedzieć zleceniodawcy, jakie rozwiązanie będzie tutaj najkorzystniejsze i przyniesie najwięcej zysków przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów, które są związane z wykupieniem domeny. Przede wszystkim powinniśmy wytłumaczyć klientowi, czemu warto wybrać jak najkrótszą nazwę domeny i namówić go do rezygnacji z pomysłów zawarcia pełnej nazwy firmy w adresie internetowym. Zabieg ten skutecznie zmniejsza funkcjonalność strony oraz wpływa bezpośrednio na jej atrakcyjność i dostępność dla klientów. Im dłuższy adres, tym jest to mniej korzystne dla strony, gdyż klienci po prostu nie są w stanie zapamiętać nazwy, która ma zbyt wiele znaków. Powinniśmy też wyperswadować konieczność zamieszczania wszelkich symboli w nazwie, które tylko skomplikują jej treść, a nie sprawią, że ta będzie bardziej czytelna czy dostępniejsza. Jeżeli klient zgłosi chęć wykorzystania darmowych serwisów, które umożliwiają bezpłatne ustawienie strony, to mamy obowiązek uprzedzenia go o konsekwencjach takiego rozwiązania. Jeśli tego nie uczynimy, klient nie zrozumie, czemu ma ponieść wydatek, którego na pierwszy rzut oka może uniknąć. Należy zatem poinformować go, że wybór darmowego hostingu oznacza nie tylko wydłużenie nazwy, ale też wiążę się z obecnością reklam, które są swoistą zapłatą za pozorną bezpłatność, a których obecność bardzo skutecznie zniechęca klientów do korzystania z danej strony. Wiele z nich wręcz uniemożliwia przeglądanie treści zawartych w witrynie, a tym samym czyni nasz projekt bezwartościowym z punktu widzenia handlu i biznesu.

Projekt graficzny

Zakończenie prac nad merytorycznym aspektem funkcjonowania strony rozpoczyna jednocześnie odsłonę, w której musimy zadecydować o jej technicznej stronie. Natychmiast po podpisaniu umowy przystępujemy do procesu tworzenia wizualnej części nowego serwisu. Na tym etapie także będziemy potrzebować pomocy zleceniodawcy, a jego możliwości współpracy i prędkość reagowania na nasze prośby warunkuje czas wykonania prac i ich jakość. Aby stworzyć wersję graficzną strony, potrzebujemy, przynajmniej na wstępnym etapie materiałów graficznych, które mają znaleźć się na witrynie, a które są własnością intelektualną klienta. Chodzi tu oczywiście o logo lub zdjęcia produktów, pracowników, siedziby lub usług, które są wykonywane przez firmę klienta. Niedostępność tych materiałów uniemożliwi nam rozpoczęcie jakichkolwiek prac nad wizerunkiem strony. W miarę możliwości powinniśmy też dopytać o linki prowadzące nas do stron, które są wizytówkami konkurencji naszego klienta, aby dowiedzieć się, jak przedstawiany został produkt i aby na etapie tworzenia nie popełnić tych samych błędów oraz wyróżnić stronę klienta na tle konkurencyjnych firm. Musimy też, jeśli nie uczyniliśmy tego na pierwszym etapie, określić kolory, w których utrzymana będzie strona i ich odcienie. Strona, choć zawsze robiona jest pod odbiorcę i potencjalnego klienta, musi w sposób oczywisty podobać się jej właścicielowi. Wstępne przygotowanie projektu graficznego nie może trwać dłużej niż od trzech do siedmiu dni roboczych. To standardowy czas, jaki oferuje przytłaczająca większość firm wykonujących tego typu zamówienia i znaczne przekroczenie terminu, czyni nas po prostu mało wiarygodnymi oraz niekonkurencyjnymi na rynku. Wyjątkiem są sytuacje, w których oczekiwania klienta i rozbudowanie strony znacząco przekracza standardowe ramy i czas na stworzenie produktu musi się wydłużyć z powodu znacznej ilości materiałów. Musimy się też liczyć z tym, że nasz pierwszy projekt nie zostanie zaakceptowany i zostaniemy zmuszeni do wprowadzenia w nim zmian. Może też oczywiście zostać w całości odrzucony, a nam przypadnie stworzyć wszystko od nowa. Kiedy jednak klient zaakceptuje projekt, możemy przystąpić do głównego trybu pracy czy szeroko rozumianego programowania.

Właściwie tworzenie witryny

Na tym etapie pracę nad stroną skupiają się na tworzeniu strony kodowej, która jest odpowiedzialna za dynamiczne, właściwie i harmonijne funkcjonowanie całego serwisu. Wymaga to także wykorzystania, a wcześniej wykonania odpowiednich skryptów oraz animacji. W tym etapie musimy także dobrać odpowiednie czcionki oraz style, które zostaną zastosowane do opisu treści. Przygotowanie nie może odbyć się bez uwzględnienia funkcjonalności strony z punktu widzenia klienta. Chodzi tu na przykład o przygotowanie odpowiednich formularzy internetowych, które sprawią, że kontakt mailowy z firmą czy mapa dojazdu będzie czytelny i prosty. Klient musi mieć możliwość wysłania wiadomość wprost do sprzedawcy bez konieczności używania własnego skonfigurowanego programu pocztowego. Winniśmy także zadbać, aby mapa dojazdu pozwalała na maksymalne uproszczenie zdefiniowania trasy dojazdu i była dopasowana do oczekiwań odbiorców. Tworząc ostateczny wygląd strony internetowej na tym etapie, musimy zdefiniować i stworzyć docelową liczbę podstron, które zostaną wykorzystane w sposób omówiony wcześniej ze zleceniodawcą. Mogą być opisy produktów, zakładka kontakt, referencje, certyfikaty lub inne treści, które klient uzna za istotne z punktu widzenia potencjalnego klienta. W zależności od oczekiwań możemy tu służyć naszą pomocą oraz doświadczeniem i doradzić przy wyborze treści, które powinny znaleźć się na stronie i odrzuceniu tych, których istnienie nie ma praktycznego sensu i wpływa negatywnie na odbiór całości projektu.

Podgląd prac i test

Podczas realizowanych przez nas zadań powinniśmy mieć możliwość udostępnienia postępów prac na specjalne życzenie klienta lub tworzenie ich tak, aby ten w każdej chwili mógł dostrzec zmiany w charakterze i wyglądzie strony. Jest to nie tylko zachowanie profesjonalne, ale też buduje zaufanie pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą i pozwala na skuteczniejsze i szybsze wyłapywanie błędów merytorycznych, które mogą zostać popełnione w trakcie tworzenia witryny. Zabieg ten jest wyjątkowo prosty i polega na przygotowaniu prywatnego konta www, do którego dostęp będzie miał zlecający nam pracę klient. Ostatecznie przed uruchomieniem, strona musi przejść testy, które dadzą nam pewność, że użyte w fazie kreacji rozwiązania działają prawidłowo, a finalny efekt spełnia oczekiwania klienta. Strona musi też współpracować z popularnymi przeglądarkami internetowymi oraz działać szybko i płynnie. Musimy tu też zadbać o zgłoszenie strony do wyszukiwarek oraz zapewnić jej właściwie istnienie w sieci. W zależności od oczekiwań klienta strona może być aktualizowana przez niego osobiście lub osobę występującą w jego imieniu, czyli przedstawiciela naszej firmy. Rozwiązanie, gdzie to klient zarządza samodzielnie treściami znajdującymi się na stronie i wprowadza własne poprawki w miarę zmian w asortymencie czy dostępności usług, jest dla niego rozwiązaniem oczywiście najtańszym, ale zajmuje dużo czasu i wymaga opanowania pewnej ilości wiedzy na poziomie podstawowym. W tym wypadku ostateczna decyzja należy do klienta. Dopiero po wykonaniu wszystkich tych czynności możemy poinformować zleceniodawcę o zakończeniu prac.

Zapoznaj się z naszym portfolio:

Zapytaj o wycenę dla siebie, to nic nie kosztuje.

Tworzenie stron przyjaznych dla komputerów oraz urządzeń mobilnych.

Darmowa pomoc techniczna przez 24 miesiące po uruchomieniu strony.

System zarządzania treścią CMS w cenie.