Porady

Pielęgnacja włosów – najważniejsze etapy

Która z nas nie marzy o pięknych, lśniących włosach? No właśnie, jesteśmy w stanie w ciemno powiedzieć, że każda z nas. Ten efekt często możemy osiągnąć w kilku prostych krokach – stosując je, szybko możemy zobaczyć świetne rezultaty. Masz włosy przetłuszczające się, z łupieżem, a może potrzebujesz nawilżenia? Podpowiemy, jakich szamponów używać oraz jak odpowiednio podchodzić do naszych włosów, aby nabrały pięknego, zdrowego wyglądu i odpowiedniej kondycji.

Jak prawidłowo pielęgnować włosy

Pisząc o pielęgnacji, nie mamy na myśli wyłącznie mycia czy odżywania. Na całą opiekę nad naszymi włosami składa się również wiele innych elementów, o których każdy powinien pamiętać. Jakich? O tym poniżej.

Czesanie włosów

Odpowiednia technika czesania jest bardzo ważna. Dlaczego? Ponieważ bardzo łatwo możemy zniszczyć strukturę włosa. Zacznijmy jednak od doboru narzędzia.

Jeżeli Wasza dotychczasowa szczotka wyrywa i szarpie włosy – wiecie, co z nią zrobić. Należy postawić na delikatną szczotkę, która skutecznie rozczesze włosy, bez szarpania i wyrywania. Ważne: szczotki sprawdzają się przy włosach cienkich. Do włosów grubych można zastosować grzebień z szerszym rozstawem ząbków.

Kobiece dłonie wyciągają włosy z brązowej szczotki.

Przejdźmy do samej techniki. Powinniśmy zaczynać od rozczesywania końcówek, ponieważ zazwyczaj są najbardziej poplątane. Stopniowo przechodzimy do góry, trzymając włosy u nasady, aby za mocno ich nie ciągnąć. Pamiętajmy, że włosy to nie zakrętka od słoika – nie musimy się z nimi siłować, więc zachowajmy delikatność.

Unikajcie tarcia

Nasza skóra i włosy nie lubią tego. Zbyt mocne pocieranie włosów powoduje, że ich struktura ulega zniszczeniu, a w efekcie nasze włosy przestają być gładkie i lśniące. Czego więc unikać? Zdecydowanie nie możemy pocierać włosów ręcznikiem. Zwracajmy uwagę na sytuacje, w których nasze włosy mogą ulegać zniszczeniu, np. gdy wejdą nam pod pasek od torebki. Nawet zbyt chropowata pościel może powodować uszkodzenia struktury włosa.

Równie ciekawe:   Czy w ciąży trzeba wykonywać badania prenatalne? Poradnik dla przyszłych mam

Pamiętajcie o odpowiedniej diecie

Dieta, która zawiera odpowiednie mikro- i makroelementy jest niezwykle ważna dla całego naszego ciała, w tym naszych włosów. W szczególności powinniśmy zadbać o dostarczanie witaminy A i E. Piękno rozwija się od środka!

Jak prawidłowo myć włosy i jaki szampon wybrać?

Podstawą prawidłowej pielęgnacji jest mycie oraz wybór odpowiedniego kosmetyku. Pamiętajmy, aby nie nakładać szamponu bezpośrednio na włosy, a wylać nieco na mokrą dłoń i w ten sposób nanieść go na skórę głowy. Nie musimy szorować włosów – umyje je sama piana. Skupmy się więc na skórze głowy. Myjmy ją delikatnie, opuszkami palców.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Przetłuszczanie się włosów jest naturalnym procesem, który chroni je przed przesuszeniem i łamaniem. Musimy jednak pamiętać, że nadmierne wydzielanie sebum może spowodować, że nasze cebulki zostaną zablokowane, przez co włosy mogą wypadać oraz może pojawić się na nich łupież.

Do włosów przetłuszczających się powinniśmy zastosować odpowiedni szampon, który skutecznie zredukuje ilość sebum, zmyje środki kosmetyczne, które zastosowaliśmy na naszych włosach, oraz zapobiegnie puszeniu się.

Dodatkowo warto:

·      unikać gorącej wody i częstego suszenia, które pobudzają gruczoły do produkcji sebum;

·      używać grzebienia, gdyż szczotka rozprowadza sebum po włosach;

·      pamiętać o wmasowaniu szamponu w skórę głowy.

Pielęgnacja włosów z łupieżem

Problem łupieżu może wiązać się z zakażeniem skóry głowy grzybami, które mogą zacząć się namnażać wskutek alergii, nieprawidłowej higieny, podrażnienia skóry bądź spadku odporności. Jak pielęgnować włosy z łupieżem?

Szampon przeciwłupieżowy wyeliminuje problem z łupieżem i skutecznie oczyści nasze włosy z nadmiaru sebum. Do tego złagodzi uczucie swędzenia, które często towarzyszy występowaniu łupieżu. Pozwala zachować zrównoważony mikrobiom i działa ochronnie na ekoflorę skóry głowy.

Szampon przeciwłupieżowy powinniśmy stosować kilka razy w tygodniu, a gdy nasz problem minie – raz w tygodniu w ramach profilaktyki.

Równie ciekawe:   Integracja zdrowych nawyków żywieniowych w życiu zawodowym

Pielęgnacja włosów suchych

Zniszczone, suche włosy o rozdwojonych końcówkach często stanowią efekt nieprawidłowej pielęgnacji oraz zabiegów fryzjerskich. Takie włosy musimy koniecznie dobrze nawilżyć.

Szampon nawilżający pomoże nam przy pielęgnacji suchych włosów. Odpowiednio nawilży je oraz skórę naszej głowy. Włosy będą gładkie, lśniące i odżywione, a pH skóry zostanie przywrócone do prawidłowego poziomu.

Kobieca dłoń obcina nożyczkami końcówki blond włosów.

Przy włosach suchych i rozdwojonych powinniśmy pamiętać o regularnym podcinaniu końcówek oraz nawilżaniu (maseczkami lub olejkami).

Zobacz więcej: szampony do różnego rodzaju włosów

Prawidłowa pielęgnacja włosów już nie stanowi dla Was tajemnicy. Jesteście na dobrej drodze do posiadania pięknych, bujnych i błyszczących kosmyków.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *