Słońce jest potrzebne do życia. Pobudza i dodaje energii. Niestety ma także swoje złe strony, jeśli weźmiemy pod uwagę jego działanie na skórę. Ochrona przed nadmiernym promieniowaniem UVA i UVB jest konieczna. Jak ją dobrać?
Co roku na wakacjach widać podobny scenariusz. Również wśród bliskich na pewno słyszałeś o czerwonym naskórku, który zaczął po kilku dniach schodzić i pokrzyżował letnie plany. To nic innego jak oparzenie słoneczne, które powstaje w wyniku nadmiernej ekspozycji na ten czynnik. Nieodpowiednie przygotowanie i ochrona narażają człowieka na wiele nieprzyjemności i długofalowe konsekwencje – niewidoczne od razu. W naszym artykule pomożemy ci wybrać najlepszy krem z filtrem UV. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupów oraz jak go poprawnie aplikować produkt.
Słońce – oddziaływanie na skórę
Promieniowanie ultrafioletowe, które generowane jest przez słońce, to bardzo obszerny temat. Lata badań udowodniły, że nie jest ono bezpieczne dla twojej skóry – oprócz syntezy potrzebnej witaminy D nie ma korzystnego działania. Krem do opalania to w związku z tym obowiązkowy element pielęgnacji. Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje promieniowania, które są najważniejsze w aspekcie urody:
- UVA – jest typem promieniowania, które występuje cały czas i przez cały rok, co ważne ma zdolność do przenikania m.in. przez szyby – wnika głęboko w skórę, gdzie powoduje wiele szkód, m.in. fotostarzenie;
- UVB – promieniowanie odpowiedzialne za pojawienie się opalenizny, a tym samym oparzeń słonecznych – działa najaktywniej w silnym nasłonecznieniu, szczególnie w godzinach południowych.
Co to jest oparzenie słoneczne?
Oparzenie słoneczne to stan zapalny, który obejmuje skórę wystawioną na nadmierną ekspozycję słoneczną. Może przyjmować mniejszy lub większy stopień nasilenia. Przede wszystkim skóra jest silnie zaczerwieniona, ciepła (a nawet gorąca) w dotyku, łuszczy się. W gorszych przypadkach można zaobserwować pęcherze wypełnione płynem.
Oparzenia wywołane słońcem nierzadko powodują wiele ogólnych objawów, np. gorączkę czy osłabienie. To niebezpieczny stan, który zawsze warto skonsultować z lekarzem. Należy o tym pamiętać szczególnie w przypadku małych dzieci.
Ochrona przeciwsłoneczna – jak wybrać dobry krem z filtrem?
Jaki olejek do opalania wybrać? Czy forma kosmetyku ochronnego ma znaczenie? W świecie tak ogromnego wyboru konsument nierzadko czuje się zagubiony. Odpowiednia wiedza pozwoli wyłonić najlepszy produkt na sklepowej półce. Czym się kierować? Oto najważniejsze kwestie:
- każdy filtr przeciwsłoneczny powinien mieć wysoki zakres ochrony, najlepiej minimum SPF 30;
- szukaj na kosmetykach odpowiednich oznaczeń – przede wszystkim informacji o równoczesnej ochronie UVA i UVB – obecnie jest to standard, co ważne oznaczenie UVA powinne zostać umieszczone w charakterystycznym kółku lub jako PA+++;
- formę oraz wysokość ochrony przeciwsłonecznej dostosuj do warunków, w jakich planujesz go używać – inny sprawdzi się pod makijaż do pracy, a inny na egzotyczne wakacje w pełnym słońcu;
- konsystencja produktu z filtrem ma być wygodna przede wszystkim dla ciebie – lekkie kremy i lotiony polubią się ze skórą twarzy, natomiast olejki i kosmetyki w sprayu są idealne na resztę ciała.
Poziom ochrony – sprawdź, co oznaczają tajemnicze liczby
Czy wiesz co oznaczają wartości liczbowe podane na opakowaniach kremów z filtrem? Czym tak naprawdę różni się SPF 30 od SPF 50? Cyfry te oznaczają, na ile procent dany kosmetyk, blokuje promieniowanie UV. W przypadku SPF 30 różnica z pozoru nie jest wielka – 97%, natomiast SPF 50 to 98%. Jeśli weźmiemy pod uwagę całkowitą objętość promieniowania, jakie dociera do skóry, jest to jednak znacząca różnica.
Kosmetyki przeciwsłoneczne – poprawna aplikacja
Poprawne nakładanie produktów z filtrami przeciwsłonecznymi, daje gwarancję ich skutecznego działania. Liczy się przede wszystkim ilość, która jednorazowo jest zaskakująco duża – wynosi ponad 1 ml, czyli średnią objętość palca wskazującego. Kolejną ważną kwestią jest reaplikacja. Produkt ochronny należy nakładać co 2 godziny. To bardzo ważne, szczególnie gdy przebywasz na pełnym słońcu. W tym celu świetnie sprawdzają się kosmetyki w sprayu.
Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji. Powinna być stosowana przez cały rok. Bez problemu dostosujesz ją do danych warunków atmosferycznych i pory roku.