Pierwsze miesiące bycia mamą są najważniejsze, ponieważ mają decydujący przebieg na całą ciążę. Zanim jednak odkryjesz, że pod sercem nosisz maluszka, należy to potwierdzić. Jakie są wczesne oznaki ciąży i co wtedy robić?
Jeśli zatrzymała się Twoja miesiączka, jesteś zmęczona, rozdrażniona i nie najlepiej się czujesz, w pierwszej kolejności zaopatrz się w dobre testy ciążowe, które potwierdzą Twój odmienny stan. Nowoczesne modele (strumieniowe i płytkowe) są przystosowane do szybkiego i domowego badania. Taki test daje w 99% pewny wynik już po 6-7 dniach od zapłodnienia. Użycie testu, nie wymaga wizyty u specjalisty oraz udziału osób trzecich, a jego wykonanie jest łatwe i dyskretne. Jeżeli uzyskany rezultat okaże się pozytywny, wtedy zarezerwuj wizytę u lekarza.
Pierwsze objawy ciąży – na co zwrócić uwagę?
Wczesne oznaki ciąży nasuwają kobiecie podejrzenie, że może spodziewać się dziecka. Symptomy pojawiają się w pierwszych tygodniach i zaliczamy do nich przede wszystkim brak miesiączki, poranne nudności i wymioty. Inne objawy to:
- częstsze oddawanie moczu,
- tkliwość i bolesność piersi,
- zaparcia,
- zmęczenie i drażliwość,
- senność,
- podwyższona temperatura ciała,
- wydzielina z pochwy.
Brak miesiączki wcale nie musi oznaczać ciąży, ale jest to symptom najwcześniejszy, występujący u pond 80% przyszłych mam. Kiedy miesiączka zanika, powinno się wykonać test ciążowy. Nawet, jeśli wyjdzie ujemny, należy umówić się do ginekologa na wizytę, by wykluczyć chorobę, jaka mogła spowodować zanik krwawienia miesięcznego.
Jak powinna dbać o siebie przyszła mama w pierwszym trymestrze?
Pierwszy trymestr ciąży to jeden z najważniejszych okresów dla rozwijającego się dziecka. W tym czasie kształtują się jego organy i narządy – powstaje serce i powiązane z nim układy: krwionośny, nerwowy, pokarmowy. Powstają również nerki i mózg. W pierwszych miesiącach ciąży wyodrębniają się usta, język, szczęki, uszy i oczy, a także zalążek nosa.
Oprócz tego ma miejsce proces rozwoju narządów ruchu, czyli kości, mięśni, chrząstek, a także stawów. Pierwszy trymestr ciąży jest niepewny i stresujący, ponieważ wtedy najczęściej dochodzi do samoistnych poronień. Jak powinna dbać o siebie przyszła mama?
Obowiązkowo musi zrezygnować z jakichkolwiek używek. W ciąży powinno unikać się również niektórych produktów spożywczych, mogących spowodować zakażenie bakteriami – warto odstawić surowe mięso i ryby, zredukować spożycie jajek (także gotowanych na miękko), serów pleśniowych, serów typu feta, czy oscypków. Ze względu na właściwości odwadniające nie zaleca się także picia dużej ilości kawy czy czarnej herbaty.
Kobieta powinna dużo odpoczywać. Nie wolno jej w tym czasie dźwigać ciężarów. Lekarze zalecają też zrezygnowanie z gorących kąpieli i sauny. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce – wystawianie się na działanie bardzo wysokich temperatur może wywołać przegrzanie i w konsekwencji doprowadzić do wystąpienia wad wrodzonych płodu.
Nie powinno się używać kosmetyków, które w składzie mają skoncentrowane olejki lawendy, jałowca, hyzopu, jaśminu, bazylii i gałki muszkatołowej. Trzeba zrezygnować też z niektórych zabiegów kosmetycznych, szczególnie tych z zastosowaniem laserów, światła czy ultradźwięków.
Podczas sprzątania przyszła mama powinna unikać kontaktu z chemicznymi środkami czyszczącymi. Jeżeli w domu znajduje się kot, to sprzątaniem jego kuwety powinien zajmować się inny domownik. Kontakt z odchodami w pierwszym trymestrze ciąży może prowadzić do zarażenia toksoplazmozą. To choroba powodująca u rozwijającego się płodu zaburzenia widzenia, niedosłuch, a w skrajnych przypadkach nawet jego zgon.