Doubles

Codzienna pielęgnacja brody

pielęgnacja brody

Zadbana broda to marzenie każdego mężczyzny, chcącego zapuścić bujny zarost. Sam szybki porost włosów nie wystarczy jednak do posiadania atrakcyjnej brody – podstawą jest odpowiednia pielęgnacja z wykorzystaniem kosmetyków i akcesoriów do zarostu. Co więcej, aby broda dobrze się prezentowała, warto pamiętać także o odpowiedniej diecie i zmianie codziennych przyzwyczajeń. Jakich? Odpowiedzi na to i inne pytania dotyczące dbania o brodę przeczytasz w naszym poradniku!

Kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji brody – w co się zaopatrzyć?

Aby nadać brodzie zdrowego wyglądu, nie wystarczą codzienny prysznic i umycie zarostu podstawowym płynem do ciała 3w1. Stosowanie uniwersalnych kosmetyków może wpłynąć na strukturę włosów, co zazwyczaj skutkuje twardym i nieprzyjemnym w dotyku zarostem. Warto więc wprowadzić do codziennej pielęgnacji dedykowane kosmetyki i akcesoria, które poprawią wygląd brody i zadbają o jej zdrowy wzrost.

Podstawowymi produktami do pielęgnacji brody są przede wszystkim szampony i odżywki. Najlepiej zaopatrzyć się w kosmetyki z naturalnymi składami, które nie będą obciążać zarostu i będą delikatnie oczyszczać zarówno włosy, jak i skórę twarzy. Odżywki zaś mają za zadanie nawilżyć brodę, jednocześnie neutralizując nieprzyjemne zapachy.

Odwiedź sklep dla brodacza i skompletuj swój zestaw do pielęgnacji brody!

Kolejnymi kosmetykami dla brodaczy są olejki, mające na celu zmiękczenie struktury włosów i ich odżywienie. Wówczas broda nabiera blasku i jest przyjemna w dotyku. Podobne działanie wykazują balsamy do brody, które dodatkowo zabezpieczają zarost przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz czy mróz, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. spowodowanymi wskutek pocierania brody szorstkim ręcznikiem).

Do codziennej stylizacji brody warto zaopatrzyć się w kartacz (szczotkę z naturalnym włosiem), a także w grzebień i kosmetyki takie jak woski lub pomady. Produkty te umożliwiają ułożenie zarostu i zapewnienie mu estetycznego wyglądu przez cały dzień. Ponadto do codziennej pielęgnacji brody warto zakupić ręcznik z mikrowłókien, a także maszynkę i nożyczki do przycinania zarostu.

Jak pielęgnować zarost?

Codzienna pielęgnacja brody wbrew pozorom nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy kilka dni regularnego dbania o zarost, aby wejść we wprawę i przyzwyczaić się do czynności. Jak więc pielęgnować brodę, aby ta doskonale się prezentowała?

#1 Pamiętaj o codziennym myciu brody

Mycie brody to niemalże najważniejszy krok przy codziennej pielęgnacji zarostu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że podobnie jak na włosach, na brodzie także osadzają się różne zanieczyszczenia, takie jak kurz czy smog. Poza osłabieniem zarostu brak oczyszczania brody przyczynia się także do powstawania na twarzy bolesnych wyprysków. Do umycia zarostu należy zastosować przeznaczone do tego delikatne kosmetyki. Broda powinna być dokładnie myta zarówno rano, jak i wieczorem.

#2 Nawilżaj brodę odpowiednimi kosmetykami

Po umyciu zarostu osusz go ręcznikiem z mikrowłókien i przejdź do kolejnego kroku, jakim jest nawilżanie brody. Stosuj w tym celu olejki, kremy lub balsamy. Takie specyfiki wnikają w strukturę włosów, odżywiając je i regenerując zniszczone tkanki. Olejki dodatkowo wygładzają zarost i nadają mu miękkości. Co więcej, stosowanie takich produktów do pielęgnacji wpływa na poprawę kondycji cery i zapobiega występowaniu wyprysków.

#3 Regularnie wyczesuj zarost

Wyczesywanie brody kartaczem lub grzebieniem przede wszystkim ułatwia oczyszczenie zarostu z kurzu, lub innych zanieczyszczeń, a także umożliwia rozplątanie włosów (szczególnie tych podatnych na kręcenie). Co więcej, wyczesywanie poprawia krążenie, co z kolei przekłada się na stymulację porostu włosów. Warto dodać, że regularne czesanie brody umożliwia pozbycie się z zarostu nadmiaru sebum, martwego naskórka lub pozostałości produktów do pielęgnacji.

#4 Przycinaj brodę i wąsy

Głównie przycinaniem brody zajmuje się barber, jednak wiele osób decyduje się także na kosmetyczne zabiegi w swoim domu. Warto więc przy użyciu maszynki do brody lub nożyczek fryzjerskich raz na jakiś czas przycinać swój zarost do pożądanego kształtu. Należy przy tym pamiętać, aby dopasować wygląd brody do konturu twarzy. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na krótką brodę, otaczającą linię szczęki lub na bujny, długi zarost.

#5 Stylizuj swój zarost

Aby wystylizować brodę, warto wykorzystać polecane do tego produkty. Do krótkiego zarostu doskonale sprawdzą się delikatne prostylery, które nie stworzą efektu „łuski”. Na gęsty i długi zarost warto z kolei zastosować woski i pomady, które „ujarzmią” dużą ilość włosów, a broda będzie doskonale się prezentować bez względu na panujące warunki pogodowe.

Co wpływa na wygląd brody i wąsów?

Poza odpowiednią pielęgnacją brody i wąsów, na wygląd zarostu wpływają także codzienne przyzwyczajenia. Warto więc pamiętać o zdrowej diecie, odpowiedzialnej przede wszystkim za dobrą kondycję włosów, a także za świetne samopoczucie. Co więcej, warto dotleniać organizm, wybierając się codziennie choćby na 30-minutowy spacer. Taka aktywność usprawnia przepływ w organizmie składników odżywczych, co wpływa na poprawę kondycji włosów i cery.

Wpływ na wygląd brody ma także noszona przez nas odzież. Warto więc wybierać elementy garderoby stworzone z naturalnych materiałów, które nie będą podrażniać skóry twarzy, ani powodować wycierania i kruszenia się włosów. Ma to znaczenie szczególnie zimą, gdy mężczyźni decydują się na zakładanie golfów lub grubych szalików, zapominając o wpływie ubrań na wygląd swojego zarostu.

Podsumowanie

Zadbana broda to wizytówka każdego mężczyzny, decydującego się na zapuszczenie zarostu. Badania wykazują, że mężczyźni z wypielęgnowaną brodą są atrakcyjniejsi dla płci przeciwnej niż panowie z nieokiełznanym chaosem na twarzy ;). Warto więc zaopatrzyć się w niezbędne kosmetyki i akcesoria, i poświęcić kilka minut dziennie na wykonanie kilku zabiegów, aby cieszyć się bujnym i zdrowym zarostem. 

Exit mobile version